Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej wprowadził zakaz spożywania wody z trzech wodociągów w regionie: wodociągu wiejskim w Młyńczyskach oraz wodociągu lokalnym w Roztoce i Zbludzy.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że w próbkach wody z wodociągu wiejskiego w Młyńczyskach oraz wodociągu zaopatrującego Szkołę Podstawową w Zbludzy przekroczone są dopuszczalne wartości bakterii Escherichia coli. W wodociągu lokalnym w Roztoce wyniki badań wykazały zaś obecność bakterii grupy Coli.

Polecamy: Jubileuszowa sesja Rady Gminy Dobra i podsumowanie kadencji [zdjęcia]

-Bakterie grupy coli stanowią wskaźnik czystości mikrobiologicznej wody, ich obecność informuje o potencjalnym zagrożeniu zdrowia ze strony bakterii chorobotwórczych m.in. takich jak Salmonella czy Shigella, podwyższona wartość może świadczyć o zanieczyszczeniu wody fekaliami, zbyt niskim stopniem uzdatniania wody, a tym samym o obecności drobnoustrojów mogących potencjalnie wywoływać choroby wodopochodne (głównie przewodu pokarmowego, moczowego) - informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej

Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badania wody PSSE w Limanowej wydała zakaz użytkowania wody z wymienionych wodociągów. Woda ta może być używana do celów sanitarnych (spłukiwanie toalet).

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: PSSE Limanowa