Od 25 września rusza rekrutacja do programu Niania 2.0, który jest następstwem pilotażowej inicjatywy "Małopolska Niania". Tym razem na pomoc w postaci dopłaty do opiekunki dla dziecka może liczyć aż 650 rodzin. Zobacz szczegóły!

Od 1500 zł do nawet 2100 zł dopłaty do opiekunki dla dziecka – na taką pomoc co miesiąc będą mogli liczyć rodzice, którzy zakwalifikują się do projektu Małopolska Niania 2.0. Już wiadomo, że projekt będzie realizowany ze sporym rozmachem – obejmie w sumie 650 rodzin, a pula dofinansowania to prawie 19 mln zł. Rekrutacja dla pierwszych 216 rodzin ruszy już 25 września.

Polecamy: Co zamiast przystanku na Małym Rynku? Jest oficjalna inofrmacja

-Nasz projekt jest skierowany do tych młodych rodziców, którzy chcą wrócić do pracy lub mają już posadę, ale ich zatrudnienie jest w jakiś sposób zagrożone. Chcemy pomóc zapewnić im najlepszą możliwą opiekę dla ich dziecka, dzięki czemu będą mogli ze spokojną głową zająć się swoimi zawodowymi wyzwaniami - mówi marszałek Jacek Krupa

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, program Małopolska Niania 2.0 przewiduje dwie formy wsparcia. Podstawowa – to co miesięczna dopłata w wysokości 1500 zł miesięcznie. Dla rodzin, które są jednak w trudnej sytuacji finansowej (czyli spełniają kryterium dochodowe z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tj. 800 zł/osobę lub 1200 zł/osobę w przypadku rodziny, w której jedno z dzieci jest niepełnosprawne) przewidziano wyższe wsparcie – tj. 2100 zł/mc.

Refundacja jest możliwa tylko na podstawie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają faktycznie poniesione koszty. Dopłata z Małopolskiej Niani 2.0 może trwać tylko przez 12 miesięcy.

Polecamy: Za nami VIII Beskidzka Podkówecka. Kto wyśpiewał nagrody? [zdjęcia]

Kto może skorzystać z projektu Niania 2.0?

Program jest skierowany do mieszkańców Małopolski (preferowane są gminy, w których dostęp do opieki jest najtrudniejszy), których dzieci mają między 5 miesięcy a 3 lata, a sami nie mają pracy lub wkrótce kończą urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy.

Po stronie rodziców korzystających z programu również są obowiązki: muszą oni wrócić do pracy bądź poszukać nowej, a opiekunkę zatrudnić na podstawie umowy.

Łączna wartość projektu to ponad 22 mln zł, z czego ponad 76 proc. to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W porównaniu do pierwszej edycji programu, kwota ta jest aż 14 razy większa!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. w artykule: UMWM Kraków