Żołnierze 11 MBOT złożyli przysięgę w Limanowej
W minioną sobotę na rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga nowych żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie to było częścią obchodów Święta 11 MBOT, które zgromadziło licznych gości, w tym Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
  1. Przysięga nowych żołnierzy 11 MBOT.
  2. Obecność Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej.
  3. Pokaz musztry wojskowej i salut armatni.
  4. Wręczenie odznaczeń i defilada pododdziałów.

Obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęły się o godzinie 11:00. Uroczystość zainaugurował pokaz musztry wojskowej, który przyciągnął uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców. Wydarzenie uświetnił hejnał Miasta Limanowa, odegrany przez Zespół Regionalny „Limanowianie”, oraz salut armatni.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu narodowego. Nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na sztandar, otrzymując błogosławieństwo od kapelanów wojskowych. Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Rocznica powstania 11 MBOT była również okazją do wręczenia odznaczeń. Wicepremier Kosiniak-Kamysz złożył gratulacje żołnierzom i ich rodzinom, podkreślając znaczenie ich służby dla kraju. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów w akompaniamencie orkiestry wojskowej 11 MBOT.

Oprócz oficjalnych ceremonii, uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Była możliwość obejrzenia żołnierskiego ekwipunku i sprzętu wojskowego, uczestnictwa w wojskowych grach strategicznych oraz odwiedzenia „Wawel Truck”. Na smakoszy czekały regionalne potrawy i wypieki przygotowane przez lokalne koła gospodyń, a także tradycyjna wojskowa grochówka i bigos.

Obecność tak wielu znamienitych gości oraz liczne atrakcje sprawiły, że obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej były nie tylko doniosłym wydarzeniem, ale również świetną okazją do integracji społeczności lokalnej i wzmocnienia więzi z Wojskiem Polskim.


Powiat Limanowski