Spacer Historyczny w Limanowej: Pamięć o Bohaterach z Monte Cassino
W sobotę 11 maja mieszkańcy Limanowej uczcili pamięć lokalnych bohaterów, którzy walczyli w bitwie o Monte Cassino. Tradycyjny Spacer Historyczny odsłonił nie tylko bohaterstwo, ale i osobiste historie tych, którzy zdecydowali się poświęcić wszystko za wolność swojej ojczyzny.
  1. Wystawa w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej prezentuje unikalne eksponaty związane z udziałem Limanowian w bitwie o Monte Cassino.
  2. Historie uczestników bitwy, m.in. ks. pułkownika Józefa Jońca oraz porucznika Jana Biedry, zostały szczegółowo omówione przez historyka Karola Wojtasa.
  3. Uczestnicy spaceru odwiedzili groby żołnierzy na miejscowym cmentarzu, gdzie złożyli hołd zmarłym.
  4. Dom rodzinny ks. Jońca, gdzie pani Hanka Zawada podzieliła się rodzinnymi wspomnieniami, był ostatnim przystankiem na trasie.

Wydarzenie rozpoczęło się od wizyty na wystawie "Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej pod Monte Cassino – w 80. rocznicę bitwy", gdzie Karol Wojtas, znany historyk i regionalista, przedstawił szczegółową relację z udziału lokalnych bohaterów w tej kluczowej bitwie II wojny światowej. Uczestnicy mogli zobaczyć nie tylko dokumenty i fotografie, ale również osobiste przedmioty żołnierzy, takie jak elementy umundurowania czy obrazki malowane przez ks. Jońca.

Kolejnym etapem było przejście na cmentarz parafialny, gdzie spoczywają żołnierze, którzy po latach wrócili do swojej małej ojczyzny. To był moment refleksji i zadumy nad losami tych, którzy odeszli, oraz wdzięczności za ich ofiarność. Wiele z tych opowieści niesie ze sobą trudne wspomnienia o wojennej rzeczywistości, ale także o sile ducha i nadziei.

Zakończenie spaceru miało miejsce w domu rodzinnym ks. pułkownika Józefa Jońca, gdzie uczestnicy mieli okazję usłyszeć osobiste relacje od pani Hanki Zawady. Opowiadała ona o swoich spotkaniach z Melchiorem Wańkowiczem, znanym pisarzem i korespondentem wojennym, którego książki również przyczyniły się do utrwalenia pamięci o bitwie o Monte Cassino.

Wydarzenie to nie tylko przypomina o ważnych kartach historii, ale również umacnia lokalną wspólnotę poprzez wspólne przeżywanie ważnych momentów z przeszłości. Spacer historyczny w Limanowej to doskonała okazja do tego, by młodsze pokolenia mogły zrozumieć i docenić ofiarność swoich przodków.


Według informacji z: Powiat Limanowski