Chcesz powtórzyć materiał z historii i historii sztuki przed przyszłoroczną maturą? Nie stać Cię na drogie korepetycje? Nie wiesz, gdzie można szukać pomocy w naszym mieście?

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej informuje, że od 8 września ruszają dodatkowe kursy przygotowawcze do matury:

HISTORIA – zajęcia będą odbywać się w każdą sobotę w godz. 10.00 – 13.15 (kurs przyspieszony - 3 zajęcia). Spotkanie organizacyjne w sobotę 8 września o godz. 10.00 w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej. Pierwsze zajęcia tematyczne rozpoczną się 22 września. Grupa ta zostaje otwarta w związku zainteresowaniem maturzystów powtórką materiału przed przyszłorocznym egzaminem dojrzałości. Liczba miejsc ograniczona!

Polecamy: Nietrzeźwy ojciec bez uprawnień do kierowania woził swoje dzieci. Udało się uniknąć tragedii

Przedmiot dobrze znany, zwłaszcza każdemu humaniście. Zdana matura z tej dziedziny umożliwia wstęp na wyższe uczelnie zwłaszcza na kierunki: historia, prawo, administracja, antropologia, etnologia, archeologia, politologia. Ze względu na częste reformy programu nauczania w zakresie tego przedmiotu uczniowie szkół średnich poszukują możliwości powtórzenia i przygotowania do zadań z całego materiału, który obowiązuje na maturze. Z myślą o tych osobach muzeum przygotowało dodatkowe zajęcia w niewielkiej grupie. Uczestnicy powtarzają materiał z historii Świata i Polski podróżując przez kolejne epoki w dziejach począwszy od starożytności aż do czasów najnowszych. Uczą się także wbrew pozorom niełatwej sztuki pisania wypracowania zgodnie z założeniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a wiedza jest przekazywana pod kątem jej wykorzystania do pracy nad źródłami pisanymi i ikonograficznymi oraz testowego egzaminu maturalnego, jak też nowej podstawy programowej.

Osoby prowadzące zajęcia posiadają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie w przygotowywaniu uczniów do matury. Uczestnicy otrzymują na zajęciach do analizy materiały: źródła, mapy, prezentacje zawierające ikonografię. Jest możliwość organizacji zajęć dla indywidualnych osób (po uzgodnieniu w innych terminach).

Polecamy: Nietrzeźwy mężczyzna pobił i okradł 30-latka w centrum Limanowej

HISTORIA SZTUKI – zajęcia dla nowej grupy kursantów, chcących powtórzyć materiał z zakresu historii sztuki, będą odbywać się od września w każdy piątek w godz. 15.00 – 17.00. Liczba miejsc ograniczona!

Pomimo że, w szkołach średnich nie ma takiego przedmiotu jak historia sztuki to licealiści maja możliwość zdawania jej na maturze. Znajomość historii sztuki jest brana pod uwagę podczas rekrutacji przede wszystkim na kierunkach: historia sztuki, architektura, kulturoznawstwo, konserwacja zabytków oraz wszystkich kierunkach artystycznych na akademiach plastycznych. By pomóc wszystkim zainteresowanym w samodzielnej nauce organizatorzy przygotowali kurs, który pozwala przede wszystkim usystematyzować zdobytą już wiedzę. Zaletą kursu jest omawianie poszczególnych epok i stylów z jednoczesnym zaprezentowaniem reprodukcji wszystkich najważniejszych dzieł sztuki w formie rozbudowanych prezentacji, które są przekazywane kursantom jako materiały pomocnicze.

Polecamy: Letnie spotkania z folklorem w parku w Limanowej [wideo/zdjęcia]

Prowadzący zajęcia szczególna uwagę przywiązuję do doskonalenia zdolności uczestników kursu w „sztuce patrzenia” na dzieła sztuki, samodzielnego ich analizowania i porównywania oraz formułowania na tej podstawie wniosków, posługując się fachową terminologią. Poza chronologiczną prezentacją dziejów historii sztuki, podczas zajęć są omawiane m.in. sylwetki twórców, techniki artystyczne czy terminologia z zakresu ornamentyki. Kurs prowadzi osoba posiadająca niezbędne kwalifikacje i doświadczenie zakresu historii sztuki oraz dziejów kultur. Całość kursu jest również przygotowana z uwzględnieniem wymagań CKE co do zakresu tematycznego, dodatkowo uczestnicy zajęć zapoznają się ze sposobem formułowania zadań maturalnych.

Limanowskie muzeum organizuje w ramach oferty edukacyjnej na ten moment już kilka kursów całorocznych w tych przedmiotów (po 2 zajęcia w tygodniu), a liczba zainteresowanych stale rośnie.

Chętnych zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 18 337 20 42 (wt.-sob. 9.00 – 17.00) lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły na stronie muzeum!

Autor: MRZL