<a href=Limanowianin in">Limanowa uczciła 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej mszą w Bazylice" style="margin-bottom: 10px; display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;">
W hołdzie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej, mieszkańcy naszego miasta zgromadzili się w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej, aby wspólnie uczcić 84. rocznicę tej tragicznej strony polskiej historii.
  1. Uroczysta Msza Święta odbyła się w niedzielę, 14 kwietnia.
  2. Upamiętnienie rozpoczęło się od Apelu Poległych, który wykonała młodzież z lokalnych szkół.
  3. W ceremonii uczestniczyli nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz i lokalnych instytucji.
  4. Po nabożeństwie złożono wiązanki kwiatów przy katyńskiej tablicy w kruchcie bazyliki.

Msza Święta, której przewodniczyli duchowni miejscowej parafii, była momentem refleksji i wspomnienia o tych, którzy stracili życie w Katyniu i innych miejscach kaźni. Nabożeństwo było także okazją do wyrażenia szacunku dla historii i bohaterstwa poległych. W tej wyjątkowej chwili, oprócz mieszkańców i duchowieństwa, obecni byli także liczni przedstawiciele młodzieży, co pokazuje, że pamięć o historii jest przekazywana kolejnym pokoleniom.

Apel Poległych, przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1, wprowadził zebranych w nastrój zadumy i refleksji. Chór Chłopięcy pod kierownictwem Haliny Dyczek swoim śpiewem jeszcze bardziej uświetnił tę uroczystość, dodając jej podniosłego charakteru.

Wśród znamienitych gości, którzy oddali hołd pomordowanym, znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska oraz lokalne władze samorządowe z Burmistrzem Miasta Władysławem Biedą na czele. Wspólnie złożyli oni wiązanki kwiatów, co było symbolicznym gestem pamięci i szacunku.

Organizacja tak ważnego wydarzenia, które każdego roku przypomina o tragedii Zbrodni Katyńskiej, to wspólne dzieło Urzędu Miasta oraz szkół. Muzyczna oprawa w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala” dodatkowo podkreśliła uroczysty charakter spotkania.

Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej jest ważnym elementem naszej lokalnej i narodowej tożsamości. Dzięki takim wydarzeniom jak te, które miały miejsce w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej, możemy przekazywać prawdę historyczną kolejnym pokoleniom oraz budować wspólnotę opartą na wspólnych wartościach i pamięci o przeszłości.


Opierając się na: Urząd Miasta Limanowa