Stróża - mała miejscowość w gminie Dobra, ma po raz drugi swoje pięć minut. Wkrótce kolejna, ważna uroczystość, jaką jest Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Szkolnego z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

W poniedziałek, 3 września, w Szkole Podstawowej w Stróży Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zainauguruje uroczyście rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Polecamy: Rewolucja w urzędzie? Można już płacić telefonem!

Instytut Pamięci Narodowej chcąc podkreślić szczególne znaczenie rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 w roku jubileuszowym przygotował dla każdego pierwszoklasisty specjalny, dedykowany rocznicy zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na okładce, by od samego początku budować ducha patriotycznego młodych Polaków i przyczynić się do zapewnienia bezpiecznej przyszłości naszej Ojczyzny.

Jubileusz Odzyskania Niepodległości przez Polskę, który obchodzimy w 2018 roku jest wydarzeniem bliskim sercom wszystkich Polaków. Jak pamiętamy, dnia 9 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Stróży, Instytut Pamięci Narodowej wraz z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministrem Edukacji Narodowej zainaugurował Ogólnopolskie Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Polecamy: Minęły 74 lata od pacyfikacji wsi. Mieszkańcy pamiętają! [zdjęcia]

W tym dniu także odsłonięto tablicę upamiętniającą Pierwszą Oficerską Szkołę Związku Strzeleckiego. W trakcie uroczystości zaprezentowano również ogólnopolski projekt edukacyjny IPN „Akademia Niepodległości”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązania do Ojczyzny.

Przypomnijmy, że to właśnie w Stróży w 1913 r. powołana została z inicjatywy m.in. Józefa Piłsudskiego Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka, której absolwentami było wiele osób zasłużonych dla odzyskania przez Polskę Niepodległości, w tym także późniejszych Legionistów.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. IPN