Powiat Limanowa: Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej śp. ppłk. Józefa Rośka ps. BRZEG”
W niedzielę, 21 maja 2023 r. w Jaworznej miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej śp. ppłk. Józefa Rośka ps. BRZEG”, bestialsko zamordowanego przez gestapo w dniu 7 maja 1943 r. W wydarzeniu Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Mieczysław Uryga, Członek Zarządu Powiatu Wojciech Włodarczyk oraz Radny Powiatu Stanisław Piegza.
Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Świętą w intencji śp. ppłk. Józefa Rośka w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Jaworznej, którą koncelebrował ks. prał. kan. płk SG dr Zbigniew Kępa rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie w asyście ks. Marka Kity proboszcza w Jaworznej oraz księży przybyłych na uroczystość.
Po mszy wszyscy zgromadzeni w asyście plutonu JS 2402 Strzelec Limanowa, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej z Jaworznej, banderii konnej Stowarzyszenia Kasztanka” z Laskowej oraz OSP z Laskowej udali się na boisko szkolne przy Szkole Podstawowej w Jaworznej, gdzie miały miejsce dalsze oficjalne uroczystości.
Po przywitaniu przybyłych gości oraz przedstawicieli władzy na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i państwowym, dowódca uroczystości brygadier Stanisław Dębski złożył meldunek” mjr Zbigniewowi Gackowi Zastępcy Dowódcy WCR w Nowym Sączu, po czym nastąpiło podniesienie Flagi Państwowej na maszt i odśpiewanie Hymnu RP.
Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa odczytał życiorys ppłk Józefa Rośka:
Ppłk. Józef Rosiek, ps. BRZEG”, urodził się 17 lutego 1894 r. w Żmiącej (parafia Jaworzna), powiat limanowski w gospodarstwie, które doskonale widać przed Państwem.
Służbę wojskową pełnił od 1914 r. Jako oficer Wojska Polskiego brał udział w walkach o niepodległość i w obronie państwa polskiego na frontach I i II wojny światowej. Zawirowania wojenne i międzywojenne powodowały częste zmiany stanowisk na ścieżce służby wojskowej.
Od 1914 r. pełnił funkcję m.in. dowódcy plutonu w Legionie Wschodnim we Lwowie, dowódcy kompanii w 20. Pułku Piechoty Armii Austriackiej, 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu i zastępcy dowódcy 2. Batalionu Strzelców w Tczewie.
Podczas I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. W latach 1916 1918 przebywał w niewoli rosyjskiej. Po powrocie do kraju w 1920 r. służył w dywizji syberyjskiej, następnie na różnych stanowiskach oficerskich w pułkach piechoty i innych formacjach wojskowych. W 1923 r. został awansowany do stopnia kapitana.
Od sierpnia 1939 r. był dowódcą Rezerwowego Batalionu Strzelców w Rembertowie. Podczas obrony Warszawy dowodził Ośrodkiem Belwederska”, a następnie Ośrodkiem Sielce”.
29 września 1939 r. został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. W 1939 r. zaprzysiężony jako członek Służby Zwycięstwu Polski, a w 1940 r. wstąpił w szeregi tajnej Armii Polskiej. Od 1941 r. pełnił funkcję komendanta Okręgu II Warszawa Województwo Konfederacji Zbrojnej. W 1942 r. objął stanowisko Komendanta Rezerw Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.
7 kwietnia 1943 r. aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku; został zamordowany 7 maja 1943 r. Jego ciało spalono w Getcie w celu zatarcia zbrodni.
Bogaty przebieg służby wojskowej na frontach I i II wojny światowej w różnych formacjach wojskowych, w tych jakże trudnych dla narodu polskiego czasach, dowodzi niezbicie o bohaterstwie ppłk. Józefa Rośka.
Następnie Ryszard Terlecki Wicemarszałek Sejmu RP, wręczył przyznany pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie odebrali przedstawiciele rodziny: Jan Rosiek i Stanisław Korzeniowski.
Następnie nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, Apel Poległych oraz złożenie wiązanek przez przybyłe na uroczystość delegacje.
Info: GOKSiT w Laskowej
Starostwo Powiatowe w Limanowej, powiat.limanowski.pl/blog/uroczystosc-odsloniecia-i-poswiecenia-tablicy-pamiatkowej-sp-pplk-jozefa-roska-ps-brzeg/
Autor: Michał