Powiat Limanowa: Wyjazd studyjny delegacji rolników i producentów rolnych do Szwajcarii
Edukacja / Informacje / Środowisko
Na początku maja br. delegacja rolników i producentów rolnych z Powiatu Limanowskiego uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Szwajcarii. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość obserwowania technik produkcji słynnych serów szwajcarskich, praktyk hodowli bydła oraz produkcji win.
Organizatorem wyjazdu studyjnego było Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Ziemia Limanowska, którego prezesem jest Stefan Hutek, a do prac nad programem włączyła się Ambasada Polski w Bernie z Panią Ambasador Iwoną Kozłowską oraz szwajcarskie organizacje ekologiczne.
Tygodniowy wyjazd przebiegał w dwóch etapach. Pierwsza część kulturalno- oświatowa, związana była z uczestnictwem w Dniu Polonii odbywającym się w miejscowości w Rapperswil oraz w przyjęciu w Rezydencji Ambasady RP w Bernie z okazji przypadającego w tych dniach święta narodowego Rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja. Podczas tego wydarzenia delegacja z Powiatu Limanowskiego miała do swojej dyspozycji stoisko, na którym zaprezentowano ekologiczne wyroby regionu tj. sery i śliwki.
Druga część wyjazdu to praktyczne szkolenia z zakresu funkcjonowania, struktur ekologicznego rolnictwa Szwajcarii na przykładzie szkół i wybranych gospodarstw. W tej części wyjazdu odwiedzaliśmy szkoły rolnicze, zakłady przetwórstwa, laboratoria jakości mleka oraz centrum badań genetycznych bydła.
Zwiedzając Centrum Ebenrain w Sisach (które jednocześnie jest centrum ekologii) oraz szkołę w Salez w kantonie St. Gallen, delegacja mogła m.in. poznawać proces szkolenia rolników i zobaczyć stanowiska do pielęgnacji bydła. W Sallez znajduje się w również serowarnia, która prowadzi produkcję serów twardych (długo-dojrzewających). Funkcjonuje tam również winnica szkolna gdzie uczniowie uczą się uprawy winorośli oraz przetwarzania winogron.
W Ministerstwie Rolnictwa w Bernie poznano natomiast system wsparcia rolnictwa alpejskiego oraz struktury powiązań ministerstwo rząd kantonalny rolnik.
W wyjeździe wzięli również udział przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. inż. Jacek Domagała oraz Krzysztof Jabłoński, który pełni funkcję Kierownika Zespołu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Starostwo powiatowe w Limanowej reprezentował Czesław Kawalec Członek zarządu powiatu Limanowskiego.
Realizacje przedsięwzięcia wsparły także następujące osoby i instytucje: Ambasada RP w Bernie, Iwona Kozłowska ambasador Nadzwyczajnej i Pełnomocnej w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Liechtenstein, Arkadiusz Mularczyk Wiceminister Spraw Zagranicznych, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Dorota Klimek referent ds. polityczno-ekonomicznych Ambasady Polskiej w Bernie, Grzegorz Biedroń prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Ryszarda Czaicki— prezesa Zarządu Małopolskiej Izby Rolnej w Krakowie oraz dr Wojciech Kozłowski — zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego w Warszawie.
Organizatorzy wyjazdu podkreślają fakt , że Ponad 90 lat temu podobną podróż odbyli prof. Jan Włodek oraz inż. Jan Drożdż. Wyprawa ta zainspirowała powstanie Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej jednej z wiodących placówek tego typu w międzywojennej Polsce.
źr/ fot. Stow. Ziemia Limanowska
Starostwo Powiatowe w Limanowej, powiat.limanowski.pl/blog/wyjazd-studyjny-delegacji-rolnikow-i-producentow-rolnych-do-szwajcarii/
Autor: Michał