Ile trwa, na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem?

Regularne badania to niezwykle ważna kwestia dla każdej osoby, która dba o swoje zdrowie. Istnieją takie, które trzeba wykonywać na bieżąco, przynajmniej raz w roku, są też te, które należy robić wtedy, kiedy zaleci nam to lekarz. Jednym z takich badań jest rezonans magnetyczny z kontrastem.

Na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem?

Wraz z rozwojem medycyny pojawiło się wiele metod, które pozwalają zbadać stan organizmu w sposób jak najbardziej dokładny. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku mózgu, który jest bardzo delikatną strukturą. Jeśli musisz zbadać wnętrze swojej głowy, należy wykonać rezonans magnetyczny z kontrastem. Jest to nieinwazyjne badanie, które za pomocą pola magnetycznego pozwala na zobrazowanie zarówno tkanki, jak i struktur kostnych wewnątrz czaszki. Odbywa się w specjalnej tubie, w której sczytywany jest cały obraz. Najlepsze efekty wychodzą, jeśli do badania użyjemy kontrastu, czyli specjalnego roztworu, który wprowadzany jest do organizmu pacjenta. Dokładniej, czym jest kontrast i kiedy się go podaje wyjaśnia artykuł na www.zdroweporady.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat zdrowia w ogóle. Badanie tego typu pozwoli wykryć nawet najmniejsze anomalie i odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne zmiany. Kontrast jest substancją organiczną, która następnie jest naturalnie wydalana przez organizm.

Ile trwa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to badanie, które nie wiąże się z nieprzyjemnościami, jakie musimy czasem znieść przy bardziej inwazyjnych wizytach u lekarza. Pacjent nie musi być na czczo, co oznacza, że badanie możemy wykonać o każdej porze. Przed rezonansem należy jednak poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, w tym ciąży. Zaleca się także wykonanie morfologii pod kątem badania keratyny we krwi na dwa dni przed wizytą.
Samo badanie trwa od 20 do 60 minut i podczas niego pacjent powinien leżeć nieruchomo. Samo przebywanie w tubie może być mało komfortowe, zwłaszcza, jeśli mamy lęk przed zamkniętą przestrzenią, jednak wielu pacjentów uważa, że tego typu badanie nie jest bardzo uciążliwe. Wyniki są dostępne na specjalnych zdjęciach i następnie interpretowane przez lekarza.

Kiedy warto robić rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to badanie, które wykrywa wszystkie zmiany w mózgu. Jest więc wskazane przy wszelkich podejrzeniach padaczki czy innych badań neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Dokładne badanie z kontrastem wykryje także wszelkie tętniaki i guzki, które często mogą być niewidoczne na zwykłym rezonansie. Jeśli więc mieliśmy w rodzinie przypadki nowotworów czy tętniaków, zwłaszcza na mózgu, warto poprosić lekarza o skierowanie na rezonans magnetyczny. Badanie to będzie ponadto pomocne przy wykrywaniu schorzeń ucha wewnętrznego, udarów, czy chorób przysadki. Co ciekawe, może także wykryć niektóre choroby narządu wzroku.
Rezonans magnetyczny z kontrastem to bardzo dokładne badanie, które wykonane odpowiednio wcześnie pozwoli wychwycić różnego rodzaju choroby.