Oszuści nie dają za wygraną. Znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem żerują na ludzkich emocjach i organizują nielegalne zbiórki pieniędzy. Zobacz apel policji i nie daj się nabrać!

Oszuści podają się za wolontariuszy i przeprowadzają nielegalne zbiórki pieniędzy. Są sprytni, ponieważ posiadają listy opatrzone m.in. znakiem inwalidy czy logiem UE. Do Polskiego Związku Głuchych zgłaszają się świadkowie nielegalnych zbiórek pieniędzy. Oszuści podający się m.in. za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie.

Polecamy: Podium na międzynarodowym festiwalu nasze! Sylwia Zelek rozsławiła Polskę [zdjęcia/wideo]

-Publiczne zbiórki pieniędzy są popularną metodą gromadzenia funduszy przez różnego rodzaju organizacje pozarządowe, które przeznaczają je na realizację swoich statutowych działań. Uprawnionym do prowadzenia zbiórki publicznej mogą być organizacje pozarządowe i podmioty w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450). Są to m.in. stowarzyszenia, organizacje posiadające osobowość prawną (np. fundacje) oraz komitety powoływane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1223) - informuje policja

Polecamy: Prace idą pełną parą! Zobacz jak powiat przygotowuje trasę Jubileuszowego Wyścigu Górskiego [zdjęcia]

Jakie warunki musi spełniać organizator zbiórki?

Jednym z nich jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej.

Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy apelują o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 997 lub 112.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: KGP