Już w tę niedzielę 15 lipca 2018 r. odbędzie się tegoroczny Patriotyczny Jarmark św. Marii Magdaleny „W drodze do wolności …”. Tym razem organizatorzy odsłonią jarmark dla uczestników w scenerii drugowojennej.

Na uczestników od godz. 12.00 czeka już w Parku Miejskim w Limanowej bogata oferta produktów regionalnych, rzemieślniczych, ekologicznych i tradycyjnych oraz wiele atrakcji historycznych, w tym: w obozie historycznym niemiecki transporter opancerzony Sdkfz.250, samochód kübelwagen i repliki niemieckich motocykli z lat 40’tych XX wieku, czy strażnicy z czasów okupacji niemieckiej oraz żywa lekcja historii w przygotowaniu grup rekonstrukcyjnych: SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, GRH Batalionu Obrony Narodowej „Żywiec” i GRH 78 Sturmdivision.

Polecamy: Limanowianin in">Limanowa pamięta o Wołyniu. Krzyż pamięci stanął obok bazyliki! [zdjęcia]

Klimat tegorocznej imprezy odda nastrój bojowy jaki panował wśród ludności cywilnej w czasie walk o terytorium kraju oraz zagrożenia i terroru w okresie okupacji niemieckiej, co będzie charakteryzowało już korowód rekonstruktorów rynku do parku inaugurujący część artystyczną o godz. 15.00.

Następnie w programie znajdują się także historyczne widowiska militarne ukazujące walki z czasów II Wojny Światowej: „Limanowianin in">Limanowa – Wrzesień 1939”, pokazujący zmagania Batalionu Obronny Limanowianin in">Limanowa z niemieckimi wojskami w trakcie Wojny Obronnej w 1939 roku, „Burza 44” związanym z działaniami wojennymi w ramach akcji o kryptonimie „Burza”, które rozgrywały się w Limanowej i innych miejscowościach powiatu między lipcem a wrześniem 1944 r. tj. atak na posterunek niemiecki, likwidowanie konfidentów, karanie kolaborantów i volksdeutschów, niszczenie spisów kontyngentowych w niemieckich urzędach.

Polecamy: Znamy nazwiska powołanych urzędników wyborczych. Zobacz listę dla Limanowszczyzny

pth-Limanowa

Widowiska są oparte na autentycznych wydarzeniach rozegranych w różnych miejscowościach w okolicy Limanowej. Scenariusze są opracowane przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, a wykonane przez rekonstruktorów w/w grup, a także aktorów amatorów i młodzieży z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu. W inscenizacjach zostaną użyte repliki broni, jak również nie zabraknie strzałów, efektów pirotechnicznych, muzyki podtrzymującej atmosferę walk oraz komentarza narratora.

Dla widzów będzie to żywa lekcja jak wyglądało życie i co znaczyło pojęcie patriotyzm w czasach walk w obronie i o wolność Polski. A dla miłośników historii i militariów ciekawa, w tym samym klimacie, została także przygotowana gra miejska dla najmłodszych uczestników (do 10 lat) „Za Wolną Ojczyznę – Akcja Burza”.

Osobom zainteresowanym w godz. 12.00 do 17.00 będą wydawane specjalne karty do gry oraz mapy z planem zadań. Uczestnicy mogą wybierać dwie alternatywne ścieżki zadań według Karty Żołnierza AK lub Karty Szpiega. Kart do gry będą wydawane przy wejściu do Parku Miejskiego. Każdy kto ukończy grę i zaliczy wszystkie zadania ze swojej karty otrzyma dyplom i nagrody rzeczowe. Rozdanie nagród planowane jest na godz. 18.00.

Polecamy: Pamięć o Annie Bekowej nie zaginie! W miejscu pochówku tablica upamiętniająca zmarłą [zdjęcia]

Jarmark jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowianin in">Limanowa przy współpracy z Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, Miastem Limanowa, Limanowskim Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, oraz Pedagogiczną Bibiloteką Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Limanowej. Projekt jest realizowany w ramach programu „Mecenat Małopolski’ przy współfinansowaniu Województwa Małopolskiego.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot. UM Limanowa/PTH O/Limanowa