O inwestycjach w Mszanie Dolnej, największych bolączkach mieszkańców gminy i nie tylko rozmawiamy podczas uroczystego przekazania umów na remont odcinka trasy między Lubniem, a Mszaną Dolną z Katarzyną Szybiak - Zastępcą Wójta Gminy Mszana Dolna. Zobacz tę niezwykłą rozmowę!

EC: Spotykamy się podczas uroczystego przekazania umów na remont odcinka między Lubniem, a Mszaną Dolną. Jakie znaczenie dla mieszkańców ma ta inwestycja?

-Jest to jedna z istotniejszych inwestycji, które będą służyć wszystkim. Mamy mniej lub bardziej ważne, lokalne inwestycje istotne na płaszczyźnie lokalnej, natomiast ta inwestycja będzie służyła całej gminie i nie tylko, ponieważ otworzy istotny korytarz komunikacyjny dla turystów i kierowców korzystających z tejże trasy na dłuższym odcinku. Warto podkreślić jednak, że jest to dopiero pewien etap. Ważny, ale dopiero maleńki, bo spory problem mamy na terenie Lubomierza i Mszany Górnej, gdzie jest ta sama droga, to samo natężenie ruchu i ogromnie niebezpieczne odcinki, gdzie jest zwarta zabudowa. Nie ma tam chodników, ani wystarczająco szerokich poboczy, dlatego jest to spora bolączka naszych mieszkańców. Brak możliwości swobodnego pokonywania codziennych tras czy spaceru to tylko niektóre z nieudogodnień związanych z tą kwestią.

Zobacz także: Remont na trasie Lubień-Mszana Dolna. Prawie 21 mln złotych wsparcia dla gminy! [Zdjęcia]

EC: Czy w związku z tymi bolączkami będą prowadzone w najbliższym czasie jakieś działania?

-Tak, ten odcinek również jest przygotowywany. Jako gmina jesteśmy w to finansowo zaangażowani. Dokładamy się do prac koncepcyjnych, które już są zakończone. W tym momencie Zarząd Dróg Wojewódzki przeprowadza przetargi na realizację tego odcinka w formule "zaprojektuj i wybuduj". Niestety trzy przetargi do tej pory skończyły się niepowodzeniem, ponieważ ceny po przetargach są tak wysokie, że inwestor musiał się wycofać. Mimo ograniczenia zakresu prac nie udało się jeszcze doprowadzić do finału w postaci wyłonienia wykonawcy na realizację tych odcinków. Mamy jako gmina świadomość, że to nie jest proste, ponieważ na poziomie lokalnym również borykamy się z problemami wyłonienia wykonawców do jakichkolwiek inwestycji.

EC: Jakie najważniejsze inwestycje są prowadzone obecnie na terenie gminy Mszana Dolna?

-Przede wszystkim rozbudowujemy sieć kanalizacyjną gminy. Jest to bardzo ważne ze względu na polepszenie poziomu życia mieszkańców. Są to bardzo kosztowne inwestycje. Odcinki na poziomie kilkunastu kilometrów sieci kanalizacyjnej, dotyczącej np. zaledwie połowy jednego sołectwa, to inwestycje z rzędu 4, 5 czy nawet 6 mln złotych. Dla budżetu gminy są to ogromne środki, choć korzystamy oczywiście z preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska czy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale mimo to jest to tak zwana kropla w morzu, ponieważ w tej perspektywie finansowej przeznaczone jest ok 2 mln dla jednej gminy. Kwota ta, przy inwestycjach, które kosztują czasem 8-10 mln jest to ważny, ale wciąż jedynie element całej kwoty. Resztę musimy zabezpieczyć ze środków własnych i środków pożyczkowych, a te drugie trzeba przecież zwracać. Pożyczki te są o tyle korzystne, że po spłacie 50-60 proc. mogą być umorzone, jeśli oczywiście gmina spełni wszystkie warunki.

Zobacz także: Rywalizacja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych pełna emocji. Która jednostka OSP najlepsza?

EC: Nawiązując do właśnie rozpoczynających się wakacji - czy gmina Mszana Dolna czeka już na turystów i jeśli tak, to co może im zaoferować?

-Oczywiście, że tak! Zapraszamy turystów w nasze strony. Przede wszystkim mamy Beskid Wyspowy i Gorce. To miejsca piękne i wyjątkowe, w których atrakcyjnie można spędzić wolny czas. Jesteśmy zlokalizowani z dala od zgiełku, a spokój jest niewątpliwie zaletą tych terenów. Oprócz górskich szlaków mamy bardzo gościnnych ludzi, bardzo dużo atrakcyjnych produktów regionalnych, stadninę koni czy szlaki rowerowe i czyste rzeki. Dzięki tej różnorodności każdy na pewno znajdzie coś dla siebie!

EC: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.