Trwa V Synod Diecezji Tarnowskiej. Podczas II Spotkania Komisji Głównej członkowie debatowali między innymi nad kwestiami małżeńsko-rodzinnymi, a szczególnie nad sakramentem małżeństwa.

Najpopularniejsza piosenka ślubna ostatnich lat, może stać się oficjalnie zakazana w diecezji tarnowskiej. Powód jest bardzo prosty, nie jest to pieśń tylko piosenka, nie mająca nic wspólnego z sakramentem małżeństwa.

Zobacz także: Głupi żart o limanowskich policjantach okazał się nieprawdą. Sprawcom grozi do roku więzienia.

Skąd w Polsce moda na świecką piosenkę podczas mszy ślubnej?

Wszystko za sprawą filmu z udziałem irlandzkiego duchownego Ojca Raya Kellyego. Ksiądz z Irlandii podczas mszy świętej ślubnej której przewodniczył zaśpiewał dla młodych małżonków piosenkę na słynną melodię Leonarda Cohena ( piosenka między innymi śpiewana w produkcji Shrek). Słowa które śpiewał duchowny różniły się od oryginału Leonarda Cohena, niemniej melodia piosenki pozostaje w charakterze rozrywkowym. Film ze śpiewającym ojcem Rayem bardzo szybko stał hitem internetu ( 2.5 mln wyświetleń w sieci) i w wielu kościołach zaczął być śpiewany z oryginalnym lub zmienionym tekstem. Doczekał się również wykonania przez polskich księży śpiewających w języku polskim podczas błogosławieństwa sakramentu małżeństwa.

-Z diecezji dochodzą nas niepokojące głosy, iż niemała grupa narzeczonych usiłuje traktować obrzęd zaślubin jako prywatne poletko swej „radosnej twórczości”. Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli. Taki Schemat powinien zawierać również listę „piosenek zakazanych”, czyli zbiór utworów wokalno-instrumentalnych, których pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać w kościele podczas uroczystości zaślubin – informuje na stronie Diecezji Tarnowskiej ks. dr Andrzej Dudek przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego.

Zobacz także: Tylko u nas! Dziecięcy Zespół Regionalny podczas VI Galicyjskiego Pikniku Kolejowego [wideo/zdjęcia]

Czym zatem zastąpić aktualnie śpiewane „ ślubne szlagiery”?

Muzyką sakralną, czyli bogatym zbiorem kompozycji i utworów powstałych z przeznaczeniem do wykonywania podczas liturgii w kościele – czytamy w Instrukcji Konferecji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej. Najlepiej więc poprosić o pomoc w wyborze pieśni osobę która ma odpowiednie przygotowanie liturgiczne i pomoże nam dobrać odpowiednie wartościowe, a równocześnie piękne utwory.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.