18 maja w limanowskim muzeum miała miejsce prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Już po raz VII miała miejsce Noc Muzeum w Limanowej. Jednym z ciekawszych punktów programu było otwarcie wystawy kolekcjonerskiej firmy Wrona Sp.j. z Limanowej.

Wystawa kolekcjonerska pn. „Mercatores ad nostram urbem venerunt ut pecuniam facerent czyli rzecz o historii handlu” ukazuje oblicze dawnego handlu. Na wystawie można podziwiać m.in. wagi, liczydła, maszynki do liczenia, ale także rzeczy ulotne, a niezbędne, takie jak księgi handlowe, kwity, etykiety oraz książki życzeń i zażaleń.

Zobacz także: Samorządowcy spotkali się w mieście swojej patronki - Św. Kingi

Wystawa została przygotowaną przez pracowników limanowskiego muzeum dzięki eksponatom wypożyczonym przez rodzinną firmę WRONA Sp.j., Annę Zawadę, Kongregację Kupiecką Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, Zygmunta Kłosowskiego oraz ze zbiorów muzeum.

Uroczystego otwarcia wystawy, w towarzystwie zaproszonych gości, dokonała Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. Jolanta Juszkiewicz Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Walenty Rusin Radny Miasta, Jerzy Wrona Wiceprezesa Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, Andrzej Jabłoński Wiceprezes Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, Józef Oleksy Prezes Zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w Limanowej, Jerzy Bogacz Przewodniczący Rady Muzeum.

Zobacz także: Student z Kasiny Wielkiej po raz drugi w popularnym teleturnieju

wrona Limanowa

Wystawa pokazuje kilka z pośród wielu aspektów handlu - w jednej części wystawy zostały zaaranżowane przestrzenie biurowe prezentujące jak zmieniało się otoczenie i narzędzia pracy kupca i handlowca od okresu dwudziestolecia międzywojennego poprzez lata 70-te XX w. do początku lat 90-tych XX w. Pośród eksponatów można obejrzeć m.in. telefon RWT MB-59 wyprodukowany w Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej z 1959r., przenośną, berlińską maszynę do pisania DM-Klein z lat 30-tych XX w., czy radziecką maszynkę do liczenia marki „Feliks” z lat 70-tych XX w. W drugiej części ekspozycji zaprezentowano przedmioty związane z pracą sklepów i obsługą konsumentów w tym polską wagę uchylną MB z 1936 r., wagi uchylne, które stanowiły dominantę polskich lad sklepowych PRL-u czy Książkę życzeń i zażaleń z 1979r. gdzie wpisy niezadowolonych konsumentów z niesamowitą ekspresją komentowała Pani Kierownik.

wrona Limanowa

-Koncepcja całej wystawy i jej eksponatów zrodziła się już w 2014 roku, kiedy Kongregacja Kupiecka podpisała z Urzędem Marszałkowskim porozumienie w sprawie organizacji Światowych Dni Przedsiębiorczości. Są to spotkania z młodzieżą, której się przedstawia sprawy przedsiębiorstw i jednocześnie zachęca do prowadzenia własnej działalności. Wystawa, a właściwie jej zasoby oparte są na tym czym firma Wrona przez ponad 35 lat swojej działalności liczyła i na czym ważyła. Dla młodzieży ta tematyka stała się hitem - mówił podczas wystawy jej pomysłodawca Jerzy Wrona prezes firmy Wrona Sp.j.

Zobacz także: Limanowianin in">Limanowa promowana nawet za oceanem. Jak? Zobaczcie sami!

Ponadto na wystawie znajdują się informacje na temat dziejów handlu i szlaków handlowych regionu oraz Księgi pamiątkowe i zabytkowy sztandar Kongregacji Kupieckiej z Nowego Sącza.

wrona Limanowa

Dla nas, klientów przyzwyczajonych do elektroniki i informatycznych innowacji tego typu przedmioty uzmysławiają to, jak wcześniejsze pokolenia stawiały czoła handlu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Fot. arch. własne

[gallery columns="4" size="medium" ids="568,570,569,571,574,575,576,578,579,580,581,582,583,572,577"]