Nazwy miejscowe zazwyczaj mówią o pochodzeniu danej miejscowości, wskazując na pierwszego właściciela bądź zasadźcę. Skąd się wzięły nazwy miejscowe Ziemi Limanowskiej? Od czego pochodzą nazwy takie jak Limanowa, Tymbark czy Szczyrzyc? Odkryj z nami lokalną historię!

Na pierwszy ogień idzie Limanowa, jako największa miejscowość Ziemi Limanowskiej. Nazwa naszego miasta powiatowego wiąże się z dawnym zasadźcą osady, Wilmanem lub Ilmanem. Ta nazwa dzierżawcza wskazuje na fakt lokacji na prawie niemieckim. Jednakże Jan Wielek, idąc za opisem wprowadzonym przez ks. Józefa Jońca, podaje także rodowód nazwy Limanowianin in">Limanowa jako bliźniaczej miejscowości do Starej Wsi założonej w 1415 roku (Limanową wzmiankuje się na rok 1493). Nazwa Starej Wsi w języku łacińskim brzmiała: Villa Nova. Jednakże ta wersja jest mało znana, bardziej przekazywana była nazwa Ilmanowej.

Skąd wzięła się zaś nazwa miejscowości Dobra? Językoznawcy ywodzą od „dobrej wody” lub od debry – stromego stoku porośniętego lasem, u podnóża którego płynie potok. Potokiem tym była zapewne rzeka Łososina. Nazwa Dobra jest nazwą topograficzną prostą bezprzyrostkową.

Na uwagę zasługuje także nazwa miejscowości Tymbark, będącej niegdyś miastem. Osada ta została ulokowana w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego na prawie niemieckim. W 1357 roku ten sam władca lokował na tym terenie miasto dla kolonistów niemieckich. Nazwał je Jodłowa Góra, co po niemiecku pisze się Tannenberg. Nazwa ta na przestrzeni wieków uległa spolonizowaniu, czego efektem jest dzisiejszy Tymbark. Jest to przykład nazwy urobionej od innej nazwy miejscowości.

Co możemy powiedzieć o nazwie miejscowości Szczyrzyc? Pierwsza wzmianka o tej wsi sięga XIII wieku i brzmi Czyrzycz, ewentualnie Czyrzyce. Wskazuje to na nazwę dzierżawczą, przynależną do człowieka imieniem Czyrzyk. Mamy tutaj do czynienia z typowym dla średniowiecza zmiękczeniem ostatniej głoski imienia właściciela. Tak więc Czyrzycz to zmiękczona nazwa od imienia Czyrzyk. Ciekawą zmianą było wprowadzenie do nazwy przyrostka sz na jej początku. Wzięło się to stąd, ze dawniej mówiono: pochodzę z Czyrzyca, jadę z Czyrzyca. To z przekształcało się najpierw w s, później pod wpływem głoski cz w sz i przylgnęło do nazwy, tworząc jej dzisiejszą odmianę.

Chcesz odkryć lokalną historię? Już wkrótce więcej artykułów, mówiących o lokalnych tradycjach czy nazwach miejscowych naszego regionu.

Masz ciekawe materiały, związane z historią naszego regionu? Podziel się wiedzą i zostań współautorem artykułów o Ziemi Limanowskiej!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: A. Cieślik, regiony.gminadobra.pl, fot. UG Limanowa