Dla każdego mieszkańca Limanowszczyzny, limanowska bazylika ma wyjątkowe znaczenie. Zwłaszcza w tym roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, z niezwykłą siłą wybrzmiewa jej patriotyczny charakter.

„BAZYLIKA LIMANOWSKA – KOŚCIÓŁ – POMNIK KONSTYTUCJI 3 MAJA – SYMBOL NIEPODLEGŁOŚCI” – to tytuł wykładu, który wygłosił dr Józef Szymon Wroński w ubiegły piątek, 28 września w Bibliotece Publicznej w Starej Wsi. Na spotkanie przybyli nauczyciele, historycy, bibliotekarze, uczniowie, przedstawiciele mediów i mieszkańcy.

Polecamy: Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu. Jedna osoba w szpitalu [zdjęcia]

Witając gości, dyrektor biblioteki Jacenty Musiał wyraził nadzieję, że wykład, który wchodzi w cykl prelekcji związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przyczyni się do podniesienia świadomości regionalnej i umiejętności dostrzegania wartości i potencjału w lokalnym dziedzictwie. Obchody niepodległościowe w tym roku kierują naszą uwagę na konieczność profesjonalnie prowadzonej edukacji regionalnej, a także na zachęcanie społeczności do angażowania się w sprawy własnej lokalności oraz własnego dziedzictwa kulturowego.

Prelegent dr Wroński podkreślił, że limanowska bazylika to symbol i dar budowanej niepodległości. ,,Wzniesiony heroicznym wysiłkiem parafian i proboszcza ks. Kazimierza Łazarskiego w latach 1911 – 1918, poświęcony w październiku 1918 r., kilkanaście dni przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, był od samego momentu budowy prawdziwym zwiastunem odradzającej się Ojczyzny po 123 latach niewoli” – zaznaczał dr Wroński. Elementy patriotyczne widoczne są nie tylko w architekturze, jej stylistyce, lecz także w bogatym wystroju wnętrza, ikonografii, zobrazowanej w licznych witrażach, malowidłach i polichromii, oddających ducha sztuki polskiej oraz dążenia społeczno- narodowe.

Wykładowca szczegółowo przedstawił akcenty patriotyczne oraz ich rolę i znaczenie w procesie walk o niepodległość. Po wykładzie rozgorzała prawdziwa dyskusja, gdyż tak naprawdę temat limanowskiego kościoła, jest skarbnicą, którą trudno omówić w tak krótkim czasie. Zainteresowani tematem jeszcze długo rozmawiali z wykładowcą.

Polecamy: Nowa lokalizacja kapliczki. Sprawdź gdzie odnajdziesz zabytek [zdjęcia]

Na zakończenie dyrektor biblioteki podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne przedsięwzięcie, które odbędzie się 12 października w Bibliotece Publicznej w Męcinie o godz. 16.30 Bohaterem spotkania tym razem będzie prof. nzw. dr hab. Andrzej Olejko, polski historyk, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii, nauczyciel akademicki. Temat prelekcji to.: „Rola lotnictwa w operacji łąpanowsko-limanowskiej 1914 r.” Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wykład był częścią przedsięwzięć prowadzonych w ramach projektu ,,Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Organizatorem wydarzeń jest Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.