Szkoła Podstawowa im. Św. Floriana w Glisnem włączyła się w dwie akcje mające na celu upowszechnianie patriotycznych postaw wśród uczniów.

Pierwszą z nich było „Kredkobranie”, czyli akcja charytatywna polegająca na zbieraniu przyborów szkolnych dla najmłodszych Polaków mieszkających na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane przez uczniów spod Lubonia kredki, zeszyty i inne przybory trafiły do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Akcja związana była z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i miała piękne hasło „100 uśmiechów na 100-lecie”.

Drugą akcją, w której uczniowie z Glisnego aktywnie wzięli udział był BohaterON, czyli pisanie kartek do Powstańców z czasów Powstania Warszawskiego. Włączyli się w nią się wszyscy uczniowie – od najmłodszych, którzy z pomocą nauczycielek i rodziców pięknie ozdobili kartki, po tych starszych, którzy samodzielnie postarali się o napisanie podziękowań za odwagę w obronie naszej Ojczyzny. Akcja zakończyła się wysłaniem ze szkoły kartek, które dzięki fundacji Sensoria, trafiły do rąk powstańców.

Te działania były tylko częścią projektu „Niepodległa”, który realizujemy w naszej szkole w celu wychowywania w duchu patriotyzmu i uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. – podkreśla koordynatorka szkolna patriotycznych działań.

Anna Stanisławska

Autor publikacji: UG Mszana Dolna