Jakie są główne typy siłowników hydraulicznych i jakie mają zastosowanie?

Obecnie wiele sprzętów opiera swoje działanie na siłownikach hydraulicznych. Dotyczy to m.in.: urządzeń przemysłowych, samochodów, maszyn rolniczych czy dźwigów. Szerokie zastosowanie hydrauliki siłowej sprawia, że siłowniki muszą być dostępne w różnych wielkościach oraz o różnych parametrach technicznych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne typy siłowników hydraulicznych i gdzie się je stosuje.
Czym jest siłownik hydrauliczny?
Siłownik hydrauliczny to proste w budowie urządzenie. W jego wnętrzu znajduje się płyn hydrauliczny (np. olej), który jest nośnikiem energii. Podczas pracy siłownika płyn ten wtłaczany jest do komory, co wprowadza tłok w ruch. W tym czasie następuje sprężenie cieczy roboczej i uwolnienie zawartej w niej energii. Ta następnie przekazywana jest dalej, dzięki czemu umożliwia pracę maszyny. W modelach jednostronnych ciecz wprowadzana jest do jednej komory. Przy modelach dwustronnych obserwuje się naprzemienne wtłaczanie płynu hydraulicznego do każdej z dwóch komór.
Z czego składa się siłownik hydrauliczny?
Co do zasady większość siłowników hydraulicznych ma podobną budowę. Różnią się niuansami konstrukcyjnymi, jednak nie wpływa to znacząco na specyfikę ich pracy. Podstawowe elementy tego podzespołu to m.in.: tłok siłownika hydraulicznego, membrana, nurnik oraz zbiornik na ciecz roboczą. Dodatkowo wybrane modele posiadają sprężynę. Elementy charakterystyczne dla budowy danego typu siłownika to:
- siłownik hydrauliczny jednostronnego działania: jedna komora, tłok (membrana lub nurnik), uszczelki, tłoczysko, metalowy korpus, dławnica, stopa;
- siłownik hydrauliczny dwustronnego działania: dwie komory z niezależnymi wejściami, tłok (membrana lub nurnik), uszczelki, tłoczysko, sprężyna zwrotna (opcjonalnie), metalowy korpus, dławnica, stopa.
Podstawowe typy siłowników hydraulicznych
Na rynku dostępne jest kilka podstawowych typów siłowników hydraulicznych. Statystycznie to one najczęściej wykorzystywane są w budowie maszyn, samochodów czy też w innych rozwiązaniach przemysłowych. Ten podział obejmuje takie modele jak:
- siłowniki płaskie i przelotowe;
- siłowniki teleskopowe, tandemowe, obrotowe, wahadłowe (wahliwe);
- siłowniki hydrauliczne podskrzyniowe;
- siłowniki jedno- i dwustronnego działania;
- siłowniki pojedyncze i podwójne.
Urządzenia te różnią się typem konstrukcji, potencjałem zastosowania, mocą oraz sposobem pracy. Z punktu widzenia konstruktora lub projektanta bardzo ważne jest to, aby starannie dobrać rodzaj siłownika hydraulicznego do danego zastosowania. Wpływa to nie tylko na prawidłową pracę układu, ale również na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Gdzie stosuje się siłowniki hydrauliczne?
Siłowniki hydrauliczne wykorzystuje się m.in. w takich sektorach i przemysłach jak:
- transport i motoryzacja (wywrotki, naczepy, podnośniki, systemy hamulcowe);
- kolejnictwo (amortyzacja, systemy hamulcowe pociągów i tramwajów);
- rolnictwo (budowa maszyn rolniczych);
- przemysł maszynowy;
- budownictwo (np.: koparki, ładowarki, dźwigi);
- sektor produkcyjny (np.: prasy hydrauliczne, linie produkcyjne, podnośniki);
- przemysł wydobywczy i górnictwo (maszyny górnicze);
- przemysł lotniczy (systemy sterowania);
- sektor zbrojeniowy;
- energetyka;
- przemysł morski.
To tylko wybrane przykłady tego, gdzie na co dzień stosuje się starannie dobrane siłowniki hydrauliczne. Atrakcyjną ofertę tych urządzeń znajdziesz na stronie Hydromech.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski