Certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej: Ocena gotowości na zagrożenia

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) przechodzą właśnie swój pierwszy, historyczny proces certyfikacji, mający na celu ocenę ich zdolności do działania w sytuacjach kryzysowych oraz obrony kraju. To wyjątkowe wydarzenie, które obejmuje wszystkie jednostki tej formacji, w tym 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.
- Certyfikacja WOT ocenia zdolności do działania w czasie pokoju i wojny.
- Proces oparty jest na normach NATO.
- Weryfikowane są m.in. gotowość bojowa i stan sprzętu.
- 11 Małopolska Brygada OT aktywnie wspiera działania kryzysowe.
Certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej to proces, który ma na celu sprawdzenie, czy formacja ta spełnia określone normy i kryteria, pozwalające na realizację przydzielonych jej zadań. Jest to pierwszy przypadek w historii polskich sił zbrojnych, kiedy cały rodzaj wojsk poddawany jest tak kompleksowej ocenie.
Dowódca 11 Małopolskiej Brygady OT, płk Marcin Siudziński, podkreśla: W ramach prowadzonej certyfikacji sprawdzone będzie także stawiennictwo całego stanu osobowego naszej brygady w trybie natychmiastowego stawiennictwa w swoich pododdziałach oraz zdolność do realizacji zadań przez brygadę w ramach zarządzania kryzysowego”.
Ocena zdolności bojowych WOT przeprowadzana jest zgodnie z normami zawartymi w dokumencie Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units” (CREVAL), opracowanym przez NATO. Proces ten obejmuje kilka kluczowych obszarów, takich jak stan ukompletowania osobowego, wyszkolenie żołnierzy, stan i sprawność sprzętu wojskowego oraz poziom zapasów taktycznych.
W ramach przygotowań do certyfikacji, w maju br. przeprowadzono trening sztabowy Błyskawica-24”, mający na celu sprawdzenie procesu wypracowywania decyzji na stanowisku dowodzenia Dowództwa WOT. Natomiast w połowie czerwca odbędzie się ćwiczenie dowódczo-sztabowe Piorun-24”, podczas którego sprawdzane będą procesy dowodzenia oraz współdziałanie z dowództwem nadrzędnym.
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, której dowódcą jest płk Marcin Siudziński, ma bogate doświadczenie w działaniach na rzecz społeczeństwa i administracji. Jak informuje kpt. Adam Trębacz, Oficer Prasowy 11 MBOT: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej była już kilkakrotnie sprawdzana w działaniu realnym, we wsparciu jakiego udzielała społeczeństwu, administracji czy służbom ratowniczym w sytuacjach kryzysowych. Wspomnieć tu można o wsparciu działań straży pożarnej w gaszeniu pożaru w Nowej Białej, wichur i powodzi błyskawicznych w powiecie nowosądeckim, nowotarskim i tarnowskim, wsparciu społeczeństwa, instytucji i administracji w czasie pandemii Covid-19 w latach 2020-2022 oraz na granicy ze Słowacją i Białorusią”.
Na co dzień, małopolscy terytorialsi wspierają Straż Graniczną w ochronie wschodniej granicy, angażują się w działania przeciwpowodziowe oraz pomagają w usuwaniu skutków podtopień. Ich wsparcie jest także nieocenione podczas poszukiwań osób zaginionych oraz w udzielaniu pomocy uchodźcom po wybuchu wojny w Ukrainie.
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Jednostka liczy ponad 2 200 żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON.
Urząd Miasta Limanowa
Autor: Start