Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego małopolscy policjanci podsumowali wyniki akcji „Bezpieczne wakacje”, której celem było zapewnienie w tym czasie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom naszego województwa jak i turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie Małopolski. Zobacz wakacyjne statystyki!

Okres wakacji to w dużej mierze wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Z tego powodu policjanci przede wszystkim dbali o zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i w miejscu wypoczynku.

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzali kontrole prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Kontrole autokarów były wykonywane jeszcze przed wyruszeniem autokarów w trasę w każdym z powiatów, przy czym wyznaczono także 3 stałe punkty kontroli autokarów (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz).

Polecamy: Śmiertelny wypadek w Szczawie. Nie żyje 76-latek, trzy inne osoby poszkodowane

Od 22.06. do 2.09.2018 roku skontrolowano 2070 autobusów, z czego 1898 w komunikacji krajowej i 172 w komunikacji międzynarodowej. Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego jeszcze przed wyjazdem w trasę - skontrolowano 578 takich autokarów (tj. prawie co 4. skontrolowany autobus). Kontrole autobusów ujawniły 123 usterki techniczne, za które zatrzymano 103 dowody rejestracyjne. Podczas prowadzonych działań stwierdzono 5 przypadków kierowania autobusem przez nietrzeźwego kierującego.

Wakacyjne kontrole dotyczyły także indywidualnych przejazdów.

-Kontrole dotyczyły m.in. wykroczeń popełnianych przez kierujących a także ich stanu trzeźwości. Podczas kontroli ujawniono i wyeliminowano z ruchu 2 tys. nietrzeźwych kierujących. Kontrole wykazały 2971 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 94 przypadki niewłaściwego przewozu dzieci. Od 22.06 do 2.09. małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 86 308 pojazdów. Ujawniono 46 093 wykroczenia. Zatrzymano 956 praw jazdy i 4143 dowody rejestracyjne w tym 2225 za zły stan techniczny - informuje policja

Polecamy: Benedykt Węgrzyn: "to była dobra kadencja" - o początkach, inwestycjach i doświadczeniach z wójtem gminy Dobra [wywiad]

Jak pokazują wstępne dane statystyczne, w okresie od 22.06. do 02.09.br. na małopolskich drogach doszło do 681 wypadków drogowych w których zginęło 47 osób a 821 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowano 65 wypadków, w których zginęło 1 dziecko, a 74 zostało rannych.

Podczas akcji "Bezpieczne wakacje 2018" nie zabrakło także sprawdzeń miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz akcji edukacyjnych. Ponadto, w celu ograniczenia sprzedaży alkoholu nieletnim dokonali sprawdzeń 6643 miejsc sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot.: KPP Limanowa