Informacje / Kultura / Ogłoszenia

14.11.2023

14 listopada 2023

Zespół Regionalny „Słopniczanie” obchodzi w tym roku Jubileusz 45-lecia istnienia. Z tej okazji, 11 listopada br. odbyło się świętowanie Domu Weselnym „Lis” w Słopnicach.

Obchody Jubileuszu poprzedziła msza św. w kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II w Słopnicach.

 

 

W drugiej części uroczystości podsumowano dotychczasową, bogata działalność zespołu. Była to również okazja, do złożenia podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju działalności grupy. Udział w jubileuszu licznie wzięli zaproszeni goście, wśród nich przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji. Powiat Limanowski podczas spotkania reprezentował Członek Zarządu Powiatu Józef Jaworski oraz radni Powiatu: Stefan Hutek i Marian Wójtowicz. Brązowy Medal „Polonia Minor” przyznany zespołowi przez Województwo Małopolskie wręczył Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń .

Zaproszeni goście na ręce wieloletniego kierownika zespołu Józefa Wójtowicza wręczyli okolicznościowe upominki wraz z życzeniami dalszego pomyślnego rozwoju i kultywowania pięknej rodzimej tradycji oraz folkloru. Warto wspomnieć, że sobotnia uroczystość była również okazją do świętowania Jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej gawędziarza ludowego i zarazem członka zespołu Mariana Janika, który wielokrotnie zajmował czołowe miejsca biorąc udział w prestiżowych festiwalach folklorystycznych, reprezentując gminę Słopnice

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Słopniczanie” powstał w październiku 1978 roku z inicjatywy Marii Kaim przy współpracy Marii Król i Mariana Wójtowicza. „Słopniczanie” reprezentują folklor z pogranicza góralsko-lachowskiego. Etnograficznie, zespół należy do grupy Górali Białych, a w swych programach prezentuje zwyczaje i obrzędy tego regionu.

Pierwszą kierowniczką zespołu była Maria Król, a od września 1981 roku funkcję tę pełni niezmiennie Józef Wójtowicz. Przez 45 lat działalności, zespół brał udział w różnorakich przeglądach, festiwalach, konkursach i imprezach towarzyszących, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. „Słopniczanie” swoje występy prezentują na scenach całej Polski, a także poza granicami kraju m.in. w Anglii, Francji, Belgii, Włoszech i Niemczech. Zespół ma w swoim repertuarze takie programy jak: Baciarka, Obigrowka, Przy bromie u pani młode, Ocepiny pani młode, Śmigus, Omłocek, Okopek, a także 3-aktowe góralskie Jasełka.

 

źr./ fot. UG Słopnice, TV28