karta ekuz

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie. Często wyjeżdżając poza granice swojego kraju, obawiamy się o ewentualną pomoc w przypadku np. zatrucia czy bólu zęba. Nie każdy z nas wie, że każdy obywatel naszego kraju, posiadający ubezpieczenie zdrowotne, może złożyć wniosek o kartę EKUZ, która pomoże w takich sytuacjach. Jak ją uzyskać i w jakich przypadkach może okazać się przydatna? Na te i wiele innych pytań otrzymasz odpowiedź w tym artykule.

EKUZ – kto może uzyskać kartę?

Jeśli jesteś posiadaczem ubezpieczenia zdrowotnego lub posiadasz prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, możesz otrzymać kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z pomocy medycznej za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju europejskiego. Zanim jednak zechcesz skorzystać z opieki lekarskiej, sprawdź, czy dany kraj honoruje tę kartę. Nie we wszystkich będzie to możliwe. Nie skorzystasz z niej np. w:

  • San Marino,
  • Monaco,
  • Watykanie.

Jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego EU, nie skorzystasz także z bezpłatnej pomocy lekarskiej w:

  • Danii,
  • Islandii,
  • Szwajcarii,
  • Norwegii,
  • Liechtensteinie.

Pamiętaj, że karta jest ważna jedynie, gdy posiadasz przy sobie aktualny dowód tożsamości.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Wniosek o kartę można złożyć zarówno osobiście w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i również uczynić to drogą elektroniczną dzięki Internetowemu Koncie Pacjenta czy skrzynce podawczej ePUAP. Wniosek o wydanie karty można wysłać także mailem lub pocztą tradycyjną, jednak to rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku wniosku turystycznego. Procedura nie jest trudna. Należy pobrać wniosek, wydrukować go, wypełnić oraz oczywiście podpisać. Osoby pełnoletnie, które nadal kontynuują naukę np. na studiach, jak również doktoranci, muszą do wniosku dołączyć kopię legitymacji bądź zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Jeśli składasz wniosek osobiście, kartę otrzymasz od ręki, w innych przypadkach poczekasz ok. 5 dni. Karta jest bezpłatna, gdy jesteś objęty ubezpieczeniem w Polsce. Trzeba pamiętać, że jest ona wydawana na pewien okres, nie dożywotnio. Przykładowo, student otrzyma ją na 18 miesięcy, natomiast emeryt na 20 lat.

Na jakich zasadach działa EKUZ?

Posiadacz karty może korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Jeśli obywatele ponoszą koszty opieki medycznej w pewnym stopniu, Ty również je poniesiesz. Rozliczenie ma miejsce pomiędzy instytucjami, jednak czasami będziesz musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni, by dopiero potem, po powrocie do Polski, otrzymać refundację. Nie jest możliwe skorzystanie z darmowej operacji plastycznej czy leczenia zaćmy. Pomoc otrzymasz w przypadku takich zdarzeń jak np. złamanie ręki, zatrucie czy ból zęba. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy dany lekarz honoruje kartę EKUZ. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://ekuz.com.pl/. Jest to zdecydowanie dokument, który sprawi, że bez względu na cel podróży, poczujesz się bezpieczniej. W razie potrzeby nie zostaniesz bez pomocy.