15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to dla mieszkańców Szczyrzyca wielki dzień. Wtedy to właśnie odbywa się główny odpust w opactwie Cystersów, ku czci Szczyrzyckiej Pani.

W tym roku uroczystości te były jeszcze bardziej wyjątkowe, ponieważ połączone z 100. rocznicą przywrócenia godności opactwa klasztorowi cysterskiemu.

Polecamy: Wybory 2018: Jakie plany ma Starosta Limanowski Jan Puchała?

Głównym, niedzielnym uroczystościom odpustowym przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który w swojej homilii podkreślił, iż głównym celem naszej ziemskiej wędrówki także jest niebo. Zaznaczył także, że Szczyrzyc to miejsce kultu Maryjnego, możliwe za sprawą Cudownego Obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej, który od lat przyciąga wielu pielgrzymów.

Zakonnicy podczas trwających w dniach 11-15 sierpnia uroczystości odpustowych dziękowali Szczyrzyckiej Pani za 100. rocznicę przywrócenia godności opactwa klasztorowi, z którym wyjątkowo łagodnie obeszli się niegdyś zaborcy.

Polecamy: Wójt gminy potwierdza: będę się starał o piątą kadencję

Klasztor Cystersów w Szczyrzycu to wyjątkowe miejsce. Turystów i pielgrzymów urzeka klimatem, a także regionalnymi produktami, z których od lat słyną Cystersi prowadząc własne gospodarstwo oraz browar.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot./wideo: Oficjalny Fanpage FB Opactwo Cystersów w Szczyrzycu