Temat: filtry akwariowe filtr oczka wodnego oświetlenie do akwarium

Akwarium - wyjątkowa dekoracja domu

Wiele osób rozpoczynając swoją przygodę z akwarystyką ma niewiele informacji na ten temat. Może się na przykład wydawać, że mniejszy zbiornik będzie łatwiejszy w utrzymaniu, ale w rzeczywistości w małym zbiorniku o wiele trudniej zachować stabilność biologiczną i naturalną równowagę. Akwarystyka jako hobby jest stosowana już od czasów starożytnych, w Europie przyjęła się dopiero w XIX wieku, w dalszym ciągu mimo nowoczesnych rozwiązań technologicznych piękne akwarium wymaga sporo pracy i wiedzy.

Filtry akwariowe - jaka jest ich rola?

Filtr w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę, umożliwia rozwój roślinności i rybkom. Sprawia, że woda dzięki filtracji pozbawiona jest zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Dostępne są różne rodzaje filtrów, dobierane są w zależności od rodzaju akwarium, ze względu na sposób zamontowania filtry akwariowe dzielą się na:

- zewnętrzne,

- wewnętrzne.

Filtry akwariowe zewnętrzne w całości umieszczone są poza akwarium, połączone są z nim jedynie wężykami albo rurkami. Zasilane są silniczkiem, dzięki temu woda jest najpierw zasysana do filtra, a następnie przekazywana do akwarium. Filtry akwariowe wewnętrzne umieszczone są wewnątrz akwarium, ale przez to zajmują w nim cenne miejsce.

Filtr do oczka wodnego działa na podobnej zasadzie jak filtry akwariowe, jeżeli żyją w nim ryby, warto zaopatrzyć się w filtr z pompą, który nie tylko oczyści wodę, ale również ją napowietrzy, co jest bardzo ważne dla środowiska wodnych zwierząt. Wybierając filtr do oczka wodnego z pompą, trzeba zwrócić uwagę na wydajność pompy, jej sprawność i pobór prądu. Dobrym rozwiązaniem jest także filtr do oczka wodnego z lampą UV, który oczyszcza wodę z glonów, zapewniając tym samym czystą wodę dla ryb.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do akwarium?

Rośliny akwariowe potrzebują światła do procesu fotosyntezy, a rybom zapewnia ono dobre samopoczucie. Zastosowane właściwe oświetlenie do akwarium sprawia, że panuje w nim odpowiednie środowisko do życia wszystkich mieszkańców akwarium. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy naturalnego światłą jest zdecydowanie za mało. Przed zamontowaniem oświetlenia do akwarium, należy sprawdzić, czy jest ono odpowiednio zabezpieczone przed wodą. Najpopularniejsze oświetlenie do akwarium stosowane przez akwarystów to lampy fluorescencyjne, które zużywają mało prądu i zapewniają równomierne oświetlenie. Coraz częściej stosowane jest także oświetlenie LED, które może występować w różnych odcieniach białego koloru, nie nagrzewa się, jest ekonomiczne i cechuje się długą żywotnością.