Kiedy można skorzystać z ulgi "mały ZUS"

Od jakiegoś czasu funkcjonuje określnie "mały ZUS" i jest to spore udogodnienie dla przedsiębiorców, bo pozwala zmniejszyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Porady biznesowe dotyczące tego zagadnienia znacznie ułatwią nam życie i pozwolą rozwiać wszelkie powstające w naszych głowach wątpliwości.

Mały ZUS nie jest oczywiście dla każdego. Nie powinno to dziwić, bo nigdy nie może być zbyt kolorowo. W 2021 roku warunkiem koniecznym do spełnienia, by móc skorzystać z małego ZUS-u jest osiągnięcie w poprzednim roku kalendarzowym przychodu nie większego niż 120 tysięcy złotych. Jest to więc pomoc dla przedsiębiorstw mniejszych, być może zmagających się z pewnymi problemami i potrafi uratować niejedno przedsiębiorstwo od ostatecznego upadku. Okres korzystania z małego ZUS-u jest jednak ograniczony i może trwać do 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to nic innego, jak to, że po trzech latach korzystania z ulg, będziemy musieli przez dwa lata płacić normalne składki, a po upłynięciu dwóch lat, będziemy mogli znowu starać się o to, by aktywować omawianą ulgę.

Nie da się ukryć, że jest to całkiem spore udogodnienie dla mniejszych firm i grzechem byłoby nie skorzystanie z oferowanej pomocy. Trzeba jednak pamiętać, aby zgłosić się w odpowiednim czasie, bo jeśli prześpimy terminowy czas zgłoszenia, nic nam z tego nie wyjdzie i pomocy nie otrzymamy. A to na pewno nie byłoby pożądane, więc pamiętajmy o terminach.