Sprawdzone źródła informacji. Na co zwrócić uwagę?

Internet daje ogromne możliwości zdobywania wiedzy – można w nim znaleźć właściwie wszystko, na każdy interesujący nas temat. Niestety fakt, że ilość publikowanych treści jest ogromna, a każdy może podać się za eksperta i publikować co tylko zechce, sprawia, że czasem trudno jest stwierdzić, które newsy biznesowe są prawdziwe, a które można uznać za nieprzydatne lub wręcz szkodliwe. Jak sprawdzać rzetelność informacji?

Niezwykle istotne jest miejsce publikacji – czasopisma branżowe o wysokiej renomie zawsze będą najlepszym źródłem informacji. Natomiast w publikacjach Internetowych warto zwracać uwagę, czy jest podany autor oraz źródła danych takich jak: sondaże, analizy, badania, czy przytaczane cytaty. Jeśli brak jest takiej informacji, to można założyć, że podane dane zostały zmyślone.

Styl i język pisania również wiele mówią o jakości tekstu. Duża ilość błędów językowych sugeruje, że tekst został napisany niedbale, a co za tym idzie jego wartość merytoryczna również może być niskiej jakości. Warto również zwracać uwagę, czy autor poprawnie używa branżowych sformułowań, a sam tekst został napisany w sposób profesjonalny.

Newsy biznesowe, tak samo, jak inne informacje dobrze jest zweryfikować z innymi źródłami. Jeśli jakaś wiadomość budzi nasze wątpliwości, warto sprawdzić co na ten temat, można znaleźć na portalach i w pismach branżowych. Należy również nowe informacje weryfikować z tym, co już się wie.