Mieszkanie dla studenta. Co musisz wiedzieć?

Niebawem zaczyna się wiosna – a razem z nią nowy semestr i wszystko, co się z tym wiąże: nowi ludzie, nowe miejsca, nowe imprezy. Może nowy semestr będzie dla Ciebie porą, w której poznasz swoją miłość? Może więc warto od przyszłego semestru zmienić także swoje dotychczasowe lokum? Jeśli zdecydujemy się na taki krok – to odpowiedzieć sobie będziemy musieli na odwieczne pytanie całego, uczelnianego świata – co wybrać: dom studencki, pokoje do wynajęcia na stancji, czy prywatny akademik?

Zakwaterowanie a życie studenckie

Od tego, czy na swoje miejsce zamieszkania wybierzemy standardowy, miejski dom studencki, prywatny akademik, czy pokoje do wynajęcia dla studentów, zależeć będzie nasze, studenckie życie. Każdy z tych wyborów niesie bowiem za sobą plusy i minusy…

Co trzeba wiedzieć o standardowym domu studenckim?

Powinniśmy zacząć od pytania, czy w standardowym akademiku nie przeszkadzać nam będzie stłoczenie na niewielkim obszarze z ponad setką studentów? Często bywa tak, że na piętro przypada tylko jedna toaleta. Jeśli jesteśmy osobą obdarzoną dużym dystansem do siebie i jeszcze większą wyrozumiałością dla innych – to z pewnością damy sobie tam radę.

Mieszkanie dla studenta

Źródło: Pixabay

Co trzeba wiedzieć o pokojach do wynajęcia dla studentów?

Przeciwieństwem mieszkania w publicznym akademiku – jest wynajem pokoju na stancji. Tu z kolei ciszy i spokoju będziemy mieć aż nadto. Niestety odbije się to negatywnie na możliwości poznania przez nas wielu fantastycznych osób. Można w ten sposób przegapić nawiązanie przyjaźni, czy nawet znalezienie miłości – które z całą pewnością zdarzają się w akademiku. Co więc wybrać?

Co trzeba wiedzieć o mieszkaniu w prywatnym akademiku?

Zarówno pokoje na stancji, do wynajęcia dla studentów, jak i zwykły, publiczny akademik, mają swoje plusy i minusy. Powinniśmy więc odpowiedzieć sobie na pytanie „gdzie się lepiej odnajdziemy?” I która z tych możliwości bardziej do nas przemawia? Na szczęście istnieje także trzecia możliwość. To rozwiązanie pośrednie. Oferuje ono plusy obu powyższych. Jest nim posiadający wysoki standard życia akademik prywatny!

Niewątpliwym plusem prywatnych akademików jest ich znacznie wyższa jakość warunków bytowych niż w standardowym akademiku miejskim. Jest to też lepsze rozwiązanie od stancji. W prywatnym akademiku nie ominą nas bowiem żadne imprezy, z poznaniem nowych osób również nie powinno być trudności. Prywatny akademik oferuje ponadto zakwaterowanie na poziomie dobrze wyposażonego mieszkania. Nowoczesne wnętrza lepiej wypadają na tle tych z akademika publicznego, w którym zdarza się, że meble pamiętają jeszcze czasy Gierka i PRL-u. Prywatny akademik ma także swoje minusy. To znacznie wyższa cena niż ta, którą uiścimy za publiczny dom studencki.

Podsumowanie

Ostateczny wybór zależy od nas samych, a konkretniej od naszych preferencji. Warto więc dobrze zastanowić się przed finalną decyzją. Jej wpływ bowiem będzie rzutować na całym naszym studenckim życiu…