15 lipca 2018 roku Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowianin in">Limanowa organizuje Patriotyczny Jarmark Św. Marii Magdaleny. To wyjątkowe wydarzenie na 100 lecie niepodległości.

Projekt zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Województwo Małopolskie w ramach programu „Mecenat Małopolski”. Współorganizatorami wydarzenia będą Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Miasto Limanowa, Limanowski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu Filia w Limanowej.

Ponadto w organizację tej kulturalnej imprezy plenerowej będą zaangażowani artyści ludowi, plastycy, muzycy, koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne, grupy rekonstrukcji historycznej, odtwórcy dawnych rzemiosł, stowarzyszenia i producenci regionalni wytwarzający tradycyjne produkty spożywcze, tekstylne, skórzane, pamiątki.

Polecamy: X edycja Limanowianin in">Limanowa Forrest. 300 osób w biegu na miejską górę [zdjęcia]

Organizatorzy stawiając sobie za cel upowszechnienie wiedzy historycznej, o okresie kształtowania się niepodległej Polski (okres międzywojenny) oraz o życiu i walkach społeczeństwa w okresie II wojny światowej najpierw w okresie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. a następnie przez cały okres okupacji niemieckiej, aż po 1945 r. zwłaszcza wśród młodego pokolenia opracowali program imprezy by w pełni zaprezentować realia oraz atmosferę burzliwych czasów walki o niepodległą Polskę.

Jak co roku, program jarmarku będzie obejmował wiele różnorodnych działań, na przykład atrakcje dla dzieci będą przewidziane już od godz. 12.00, dzięki czemu każdy z widzów będzie mógł wybierać to, co go najbardziej zainteresuje. Tradycyjnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00 od korowodu historycznego uczestników oraz grup rekonstrukcyjnych, który oficjalnie przemaszeruje z rynku do Parku Miejskiego.

Polecamy: Nowy chodnik, oświetlenie i zatoki autobusowe - inwestycja za prawie 3 mln zł odebrana!

Na pewno niezwykle interesującym punktem programu będą prezentacje oraz występy grup rekonstruktorów historycznych: SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, GRH Batalionu Obrony Narodowej „Żywiec” i GRH 78 Sturmdivision, które zaprezentują inscenizację historyczne przenoszące widzów w czasie do wydarzeń z września 1939 r. oraz zajęcia Limanowej przez okupanta niemieckiego. O godz. 16.00 będzie miała miejsce inscenizacja historyczna pod nazwą „Limanowianin in">Limanowa – wrzesień 1939”, a o 17.15 zostanie zaprezentowane widowisko historyczne „Burza 44” dotyczące słynnej operacji wojskowej BURZA. Ponadto rekonstruktorzy zaprezentują realia życia w czasie okupacji niemieckiej i partyzanckich działań żołnierzy Armii Krajowej. Również dzięki tym zaproszonym do współpracy rekonstruktorom każdy zainteresowany będzie miał niepowtarzalną okazję zajrzeć do obozu wojskowego z okresu II wojny światowej, zapoznać się z niezbędnym żołnierskim ekwipunkiem oraz zaletami i wadami frontowego życia.

W godzinach od 12.00 do 17.00 będzie realizowany kolejny punkt programu skierowany do dzieci, a będzie to gra miejska pod nazwą „Za wolną ojczyznę – Akcja Burza”. Uczestnicy gry będą mogli poznać realia wojskowego życia, sprawdzić się w roli wojennego stratega oraz wykazać się spostrzegawczością, zręcznością, sprytem oraz innymi umiejętnościami pozwalającymi rozwiązywać łamigłówki i zdobywać kolejne punkty w grze.

W dalszej części programu zaplanowano pokaz filmu niemego "Pan Tadeusz” (1928 r.), któremu, by oddać klimat przedwojennego kina, będzie towarzyszył muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka - kompozytora, performera i producenta muzycznego.

Poza tym w trakcie Patriotycznego Jarmarku będzie można obejrzeć barwne spektakle obrzędowe, żywiołowe pokazy zespołów regionalnych oraz prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich nawiązujące tematyką do realiów życia mieszkańców Limanowej i okolicznych wsi w okresie okupacji niemieckiej. Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki wystąpi w spektaklu pod tytułem „ Jak Cysorz rekrutował chodoków do wojska”. Z kolei Zespół Regionalny Przyszowianie z Przyszowej zaprezentuje spektakl obrzędowy „Dożynki w dworze w Przyszowej”.

Jak zwykle w czasie jarmarku, dzięki prezentacji, każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą producentów regionalnych, artystów i rzemieślników historycznych. Producenci regionalni zaprezentują swoje wyroby z przeznaczonym do tego sektorze, gdzie będzie można degustować i nabyć produkty m.in. chleby, miody, mięso, wędliny, sery, soki, rzemieślnicze piwa i wina, rękodzieło ludowe, wyroby skórzane itp. W tym działaniu przewiduje się także prezentację lokalnych artystów plastyków oraz rzemiosł historycznych w formie pokazów zawodów historycznych w wykonaniu osób zajmujących się kontynuowaniem dawnych tradycji tj. pranie, maglowanie, wyrabianie koszy, broni i narzędzi, kowalstwo, tkactwo, obróbka materiałów, bibułkarstwo, zielarstwo,

Natomiast w końcowej części programu o godz. 21.00 odbędzie się koncert w wykonaniu limanowskiego artysty Łukasza Jemioły (wraz z zespołem) o tematyce patriotycznej nawiązującej stylem do muzyki z dwudziestolecia międzywojennego i okupowanej Polski. Łukasz Jemioła to muzyk, wokalista, songster, człowiek-piosenka pochodzący z Limanowej, a obecnie mieszkający w Lublinie. Specjalizuje się głównie w piosenkach retro, występuje na polskich i światowych scenach.

Polecamy: Żywioł dokonał strat na 250 tys. zł. Trwa zbiórka pieniędzy dla pogorzelców. Ty też możesz pomóc!

Każdy element tegorocznego Patriotycznego Jarmarku Św. Marii Magdaleny „W drodze do wolności…” został przemyślany w taki sposób by wpisywał się w hasło przewodnie wydarzenia, upowszechniając wiedzę na temat okresu dwudziestolecia międzywojennego i okresu II wojny światowej oraz podkreślając aspekty patriotyczne i atmosferę życia w czasach walki o wolność. Ponadto różnorodność proponowanych działań w ramach Jarmarku zapewnią całym rodzinom atrakcyjne spędzenie czasu w niedzielne popołudnie.

jarmark św. Magdaleny Limanowa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: Muzeum Regionalne Limanowa