105. Rocznicy Bitwy Limanowskiej za nami

3 min czytania

W sobotę 14 grudnia na Cmentarzu Jabłonieckim w Limanowej odbyły się uroczystości z okazji 105. Rocznicy Bitwy Limanowskiej. Zobacz szczegóły!

Uroczystości rozpoczęły się popołudniu wciągnięciem flag państwowych Węgier i Polski na maszt przy odegranych hymnach państwowych Węgier i Polski. Następnie odbyła się msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy, a po niej apel poległych wraz ze złożeniem kwiatów i zniczy na mogiłach.

Pamięć o historii naszego regionu jest pielęgnowana, co zasługuje na ogromne uznanie. Ważne, aby kolejne pokolenia znały to miejsce i wydarzenia z nim związane. Nasz udział w uroczystości 105. Rocznicy Bitwy Limanowskiej, złożenie kwiatów i zniczy oraz modlitwa za poległych to budowanie trwałego pomniku w naszej pamięci oraz w świadomości młodego pokolenia mówił o uroczystości Starosta Limanowski Mieczysław Uryga

Przypominamy, że Bitwa pod Limanową znana również jako operacja łapanowsko limanowska, związana jest z początkową fazą I Wojny Światowej, z walkami toczonymi na przełomie listopada i grudnia 1914 r. Była jednym ze strategicznych działań militarnych na Wschodnim Froncie, pomiędzy wojskami Cesarstwa Austro Węgierskiego i Cesarstwa Niemieckiego, a armią Cesarstwa Rosyjskiego. W krwawych bojach starło się ze sobą 80 tysięcy żołnierzy państw sprzymierzonych ze 120 tysięczną 3. Armią Rosyjską. W bojach tych brały również udział Polskie Legiony Józefa Piłsudskiego.

Polecamy: Spotkanie opłatkowe Strażaków z powiatu. Zasłużeni odznaczeni medalami

Wojska austro węgierskie w Galicji, czyli w części ziem polskich, będących wówczas w granicach Cesarstwa Austro Węgierskiego, od początku trwania wojny doznawały ciągłych klęsk, cofając się przed Rosjanami w kierunku zachodnim i tracąc w ciągu trzech miesięcy ok. 6/7 terytorium tej krainy. W połowie listopada 1914 r. wojska rosyjskie stanęły na przedpolu twierdzy Kraków, zaś w Karpatach doszły do Limanowej. Rosyjski walec parowy” zmierzał do opanowania przełączy karpackich, Bramy Morawskiej oraz zdobycia uprzemysłowionego regionu Śląska i Czech.

Wojska austro węgierskie zostały wówczas przegrupowane i wzmocnione silnym korpusem pod dowództwem gen. Józefa Rotha, w skład którego wchodziły również oddziały niemieckie. Operacja rozpoczęła się 2 grudnia 1914 r. i rozgorzała na długiej linii ( ok. 100 km.) od Wisły, aż po główny grzbiet Beskidów. Kasina Wielka, Góra Świętego Jana, Łąkta, rejon Sobolowa, Leszczyna, Rajbrot, góra Kobyła, Golców, Jabłoniec to miejsca najcięższych bojów tej operacji. Przełamanie frontu nastąpiło 12 grudnia 1914 r. Szczególnie sławnym stał się bój oddziału spieszonych huzarów węgierskich o ufortyfikowane wzgórze Jabłoniec, które znajdowało się w rękach Rosjan. Zginął wtedy płk. Othmar Mühr, któremu cesarz austriacki Franciszek Józef I nadał przydomek von Limanowa”. Takie odznaczenie otrzymał również dowodzący głównym uderzeniem gen. Józef Roth. Bitwa pod Limanową była pierwszym istotnym zwycięstwem wojsk austro-węgierskich przy nieznacznym wsparciu niemieckim (47. Dywizji Piechoty). Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w całym cesarskie i podniosło ono morale jego armii.

Polecamy: Wypadek w Rabie Niżnej. Wśród poszkodowanych ośmioletnie dziecko

W Budapeszcie jeden z placów otrzymał nazwę Limanowa” (zachowała się do dnia dzisiejszego). Zwycięstwo pod Limanową pozwoliło na przeniesienie linii frontu ok. 60 km w kierunku wschodnim, przełamaną dopiero w maju 1915 r. w również słynnej bitwie pod Gorlicami.

Pamiątką tych walk jest ok. 100 cmentarzy żołnierskich w Małopolsce, na których leży ponad 11 tys. żołnierzy. Jeden z najbardziej znanych znajduje się w Limanowej na wzgórzu Jabłoniec.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: Miasto Limanowa, fot. A.Czarnecki/FB

Autor: Start