Sytuacja sanitarna w regionie, raport o stanie zagospodarowania przestrzennego i sytuacji społeczno-gospodarczej województwa małopolskiego czy pomoc na uruchomienie nowego profilu kształcenia zawodowego-technik jeździectwa - to tematy poniedziałkowej sesji, które zostały poruszone przez radnych naszego województwa.

Na początku tego spotkania, Jarosław Foremny, Małopolski Inspektor Sanitarny przedstawił raport stanu sanitarnego Małopolski z 2017 roku, w którym przedstawił statystki nadzoru wody pitnej- jak wynika z analizy, w 2017 r. skontrolowano 397 wodociągów oraz 479 innych podmiotów, które wykorzystują wodę z indywidualnego ujęcia. Negatywnej ocenie zostało poddane tylko 1 przedsiębiorstwo wodociągowe i 34 inne podmioty.

Polecamy: ZUS apeluje do uczniów i studentów – nie zapomnij o tych terminach, jeśli chcesz otrzymać świadczenie!

Następnie poruszono statystki chorób zakaźnych:

-Analizując zeszły rok nie odnotowaliśmy żadnych przypadków epidemicznego występowania chorób zakaźnych. W niektórych wypadkach zaobserwowaliśmy wzrost zachorowań w porównaniu z 2016 rokiem, ale nie stanowiło to żadnego zagrożenia. Dotyczyło to głównie wirusowych zakażeń jelitowych, w tym przede wszystkim zakażeń rotawirusowych, meningokokowych, jak i wirusowego zapalenia wątroby typu A. Odnotowano także, w porównaniu do roku poprzedniego, spadek liczby zachorowań na: wirusowe zapalenie mózgu, AIDS, różyczkę, a także krztusiec –informował Małopolski Inspektor Sanitarny.

W kolejnych punktach obrad poniedziałkowej sesji, radni zapoznali się z analizą stanu zagospodarowania przestrzennego naszego województwa, z której można było zauważyć, że liczba pracujących wzrosłą o 60 tys. osób, a także, że największy przyrost ludności jest w obszarach podmiejskich:

- Tę sytuację widzimy zarówno w Krakowie, jak i w ośrodkach regionalnych – jak Oświęcim, Chrzanów, Nowy Sącz. Warto tu zauważyć, że wyjątkiem jest Tarnów – gdzie od kilku lat obserwujemy tendencję spadkową. W całej Małopolsce poprawiła się również dostępność do przedszkoli oraz żłobków, przy czym nadal widzimy deficyt w południowej Małopolsce – szczególnie w powiatach limanowskim i sądeckim. To dość palący problem, bo te obszary charakteryzują się stosunkowo dużym przyrostem naturalnym i młodym społeczeństwem – o czym informował Janusz Sepioł, pełnomocnik zarządu ds. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.

Polecamy: Bracia ze Słopnic w czołówce Mistrzostw Polski!

Podczas sesji, radni złożyli apel w imieniu Szpitala Uniwersyteckiego, który otrzymał premier RP, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Jego fragment brzmi:

,,Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje do Premiera o udzielenie przez Radę Ministrów pomocy finansowej dla budowanego Szpitala Uniwersyteckiego. Do pełnego wyposażenie szpitala brakuje ok. 167 milionów złotych Wnosimy o przekazanie brakujących pieniędzy w zamian za przejęcie części starego, zamykanego kompleksu szpitalnego przy ul. Kopernika. Brak tych środków uniemożliwi otwarcie prawie gotowego szpitala”.

Na koniec sesji, Sejmik udzielił pomocy finansowej w wysokości 35 tys. zł. dla powiatu suskiego na uruchomienie nowego kierunku kształcenia - technika jeździectwa, w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UMWM