Bezpłatne badania profilaktyczne na raka prostaty w powiecie limanowskim
Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty zbliża się wielkimi krokami. To doskonała okazja, aby przypomnieć mieszkańcom o dostępnych bezpłatnych badaniach profilaktycznych, które mogą uratować życie. Dbajmy o zdrowie naszych Panów!
  1. Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty przypada 23 czerwca.
  2. Bezpłatne badania PSA dla mężczyzn w wieku 50-75 lat.
  3. Badania dostępne w Szpitalu Powiatowym w Limanowej.
  4. Brak konieczności posiadania skierowania na badanie.

Nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym.

Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty został ustanowiony w 2011 roku przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” im. Prof. Grzegorza Madeja i przypada 23 czerwca każdego roku. To właśnie wtedy szczególnie przypominamy Panom o konieczności dbania o swoje zdrowie.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych badań przesiewowych jest test PSA (Prostate Specific Antigen). Polega on na oznaczeniu stężenia antygenu gruczołu krokowego we krwi, co wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi z żyły łokciowej. Regularne monitorowanie tego wskaźnika jest kluczowe dla wczesnego wykrycia raka prostaty oraz kontrolowania stanu pacjentów z przerostem prostaty.

Mężczyźni z terenu Powiatu Limanowskiego w wieku od 50 do 75 lat mają możliwość skorzystania z bezpłatnych badań PSA w ramach kampanii promocyjno-edukacyjnej finansowanej przez Powiat Limanowski. To doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie bez dodatkowych kosztów.

Badania można wykonać w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Wystarczy zgłosić się do rejestracji pracowni analitycznej, a następnie udać się do punktu pobrań, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 11.00. Na badanie nie jest wymagane skierowanie.

Co ważne, mężczyźni, którzy już wcześniej uczestniczyli w kampanii i badali poziom PSA, mogą ponownie skorzystać z tej możliwości. Coroczne kontrolowanie wskaźnika PSA jest niezwykle istotne dla zdrowia mężczyzn i może uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dbanie o zdrowie to nie tylko indywidualna sprawa. To troska o nasze rodziny i bliskich, którzy chcą cieszyć się naszym zdrowiem jak najdłużej. Skorzystajmy z dostępnych badań i nie odkładajmy zdrowia na później.


Opierając się na: Powiat Limanowski