Akryl budowlany – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Akryl budowlany to uszczelniacz, który bywa bardzo przydatny podczas drobnych prac remontowych i wykończeniowych. Z jego pomocą szybko uporasz się z wszelkimi rysami i pęknięciami, które z czasem pojawiają się na ścianach, podłogach lub łączeniach konstrukcyjnych. Do czego stosuje się akryl budowlany i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Co to jest akryl budowlany?

Jeśli szukasz chemii budowlanej, która umożliwia sprawne wypełnianie ubytków w złączach konstrukcyjnych i dekoracyjnych, to akryl budowlany będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jest to plastyczno-elastyczna masa uszczelniająca do zadań specjalnych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom doskonale wypełnia drobne szczeliny, jest wydajna i szybko schnie.

Akryl możesz bezpiecznie stosować na materiałach porowatych, takich jak:

  • beton,
  • cegła,
  • ceramika,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • gips,
  • drewno,
  • materiały drewnopochodne.

Jest on również powszechnie wykorzystywany do uzupełniania szczelin w tynkach, gładziach i tworzywie PCV.

Do czego można stosować akryl budowlany?

Akryl budowlany wyróżnia się dużą odpornością na skurcz w trakcie wiązania oraz wykazuje bardzo dobrą przyczepność do wielu rodzajów podłoży. Wytworzona w ten sposób spoina jest niezwykle wytrzymała i świetnie maskuje wszelkie niedoskonałości.

Uszczelnienia akrylowe mają wszechstronne zastosowanie. Masę akrylową możesz użyć do:

  • wypełnienia ubytków, szczelin i rys na stykach ścian i sufitów,
  • uszczelnienia ram okiennych i drzwiowych,
  • uszczelnienia pęknięć i wyrównania powierzchni przed malowaniem,
  • wypełnienia szczelin przy schodach, parapetach, sztukaterii i listwach przypodłogowych,
  • wypełnienia i uszczelnienia płyt gipsowo-kartonowych,
  • uszczelnienia i łączenia gazobetonu.

Akryl bardzo ułatwia wykonywanie wielu prac wykończeniowych. Wybierając ten produkt, zaoszczędzisz czas, który musiałbyś poświęcić na wymianę całych elementów lub konstrukcji. Wytworzona w ten sposób spoina doskonale pochłania drgania oraz niewielkie ruchy spowodowane pracą materiałów budowlanych. W efekcie nie musisz się obawiać, że rysy bądź szczeliny ponownie pojawią się na powierzchni materiału.

Zalety akrylu budowlanego

Akryl jest często wybierany przez fachowców, ponieważ ma wiele niekwestionowanych zalet. Do uszczelniania złączy konstrukcyjnych można zastosować akryl lub silikon. Jednak w przeciwieństwie do większości silikonów, akryl nie żółknie wraz z upływem czasu. Ponadto akryl budowlany ma doskonałą przyczepność do różnych podłoży budowlanych o porowatej strukturze, jest trwały, elastyczny i odporny na pękanie. Po utwardzeniu akryl tworzy wytrzymałą i wodoszczelną spoinę, którą możesz wygodnie pomalować.

Do zalet akrylu budowlanego zalicza się również łatwy sposób aplikacji. Produkt jest dostępny w poręcznych kartuszach. Do jego rozprowadzenia będzie Ci potrzebny jedynie pistolet ręczny lub pneumatyczny oraz szpachelka, którą wygładzisz masę i zamaskujesz szczeliny. W większości przypadków przed nałożeniem akrylu nie trzeba gruntować podłoża. Jest to zalecane jedynie wtedy, gdy materiał, na którym pracujesz, jest bardzo chłonny i porowaty.

Sama aplikacja przebiega szybko i bezproblemowo. Akryl nakłada się na czystą i suchą powierzchnię. Czas schnięcia będzie uzależniony od rodzaju zastosowanego produktu. Dlatego warto stosować sprawdzone preparaty od renomowanego producenta. Świetnym wyborem będzie na przykład Akryl Premium marki BOSTIK dostępny w uniwersalnym kolorze śnieżnej bieli.

Akryl budowlany – Twój sposób na piękne wnętrze

Dobrej jakości akryl budowlany to świetna alternatywa dla innych środków chemicznych. Możesz go bezpiecznie stosować na niemal każdej powierzchni, a uzyskane w ten sposób efekty na pewno przypadną Ci do gustu. Mając w domu akryl budowlany, sprawnie uporasz się z każdym ubytkiem, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało jak nowe!