Projekty domów z otwartą strefą dzienną – odkryj ich atuty i możliwości aranżacyjne przestrzeni

W trakcie planowania budowy domu każdy Inwestor ma do podjęcia szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest ta, dotycząca wyboru projektu domu, który powinien odpowiadać zarówno oczekiwaniom funkcjonalnym i estetycznym mieszkańców, jak i wymogom formalnym, wynikającym z ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku, z decyzji o Warunkach Zabudowy. Skupiając się na rozwiązaniach przestrzennych, istotne jest określenie optymalnego układu funkcjonalnego i koncepcji strefy dziennej. O tym, dlaczego warto zdecydować się na otwartą przestrzeń w tej części domu i jak efektownie można ją urządzić, powiemy w dalszej części artykułu, prezentując także wybrane gotowe projekty domów.

Otwarta przestrzeń dzienna – serce nowoczesnego domu

Projekty domów z otwartym planem w obrębie strefy dziennej, w której poszczególne jej części są jednocześnie czytelnie zdefiniowane, cieszą się popularnością i uznaniem Inwestorów. Przestrzeń dzienna jest zwykle centralnym punktem domu, miejscem, w którym domownicy spędzają znaczną część dnia. Powinna ona zapewniać idealne warunki zarówno do pracy, jak i do rodzinnego relaksu czy spotkań z przyjaciółmi. Główną zaletą otwartej strefy dziennej jest jej elastyczność i łatwość dostosowania do różnych potrzeb. Na przykład, podczas przyjęć w większym gronie salon można łatwo połącz z jadalnią, a otwarta kuchnia umożliwia w trakcie przygotowywania potraw utrzymanie kontaktu z gośćmi, przebywającymi w strefie wypoczynkowej. Kuchnię można jednocześnie wizualnie wyodrębnić, stosując odpowiednią zabudowę, np. z zaaranżowanym w granicy półwyspem i barkiem śniadaniowym, który będzie również idealnym miejscem na poranną kawę. Ważne jest, aby zachować stylistyczną spójność otwartej strefy dziennej, co nada jej elegancki i reprezentacyjny wygląd.

Jak pomysłowo zaaranżować otwartą przestrzeń dzienną?

Wybierając projekt domu z kolekcji ARCHON+ Inwestor ma szansę znaleźć wiele ciekawych inspiracji aranżacyjnych, których dostarczają prezentowane przy danym projekcie wizualizacje wnętrz.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych projektów z oferty Pracowni.

Dom w kosaćcach 8 (NE) OZE

Dom w kosaćcach 8 (NE) OZE” to urokliwy, niewielki dom parterowy z funkcjonalnie zaprojektowanym wnętrzem. Nowoczesny design tego projektu podkreśla jego charakter. Kombinacja białych tynków z grafitowymi elementami, okienną stolarką i antracytowym dachem tworzy spójną, estetyczną całość. Uwagę przyciąga elegancka pergola, która osłania ogrodowy taras. Wnętrze domu charakteryzuje się jasnym podziałem na strefy użytkowe oraz otwartym planem w części dziennej, co dodaje jej przestronności. Dzięki dużym, przesuwnym przeszkleniom oraz otwarciu stropu nad salonem i jadalnią, strefa dzienna nabiera wyjątkowego charakteru. W salonie znajduje się miejsce na komfortową sofę, fotel i stolik kawowy, a kominek dodaje przytulności. Kuchnia jest wizualnie wyznaczona, z możliwością zastosowania wyspy kuchennej z barkiem śniadaniowym i dodatkową powierzchnią roboczą. Przy kuchni znajduje się również praktyczna spiżarnia. W drugiej części domu umieszczono trzy sypialnie, garderobę oraz dwie łazienki. Ponadto, nad parterem mieści się strych, który można zaadaptować według indywidualnych potrzeb.

Dom w malinówkach 14 (E) OZE

„Dom w malinówkach 14 (E) OZE” to projekt domu z użytkowym poddaszem, charakteryzujący się prostą formą bryły i nowoczesnym wykończeniem. Jego wygląd zewnętrzny definiuje jasny tynk, uzupełniony kolorystycznymi akcentami stolarki i naturalnej okładziny. W otwartej strefie dziennej znajduje się salon z miejscem na komfortową, narożną sofę oraz jadalnia z dostępem do tarasu. Przestronność i nowoczesność wnętrza podkreślają duże przeszklenia. Kuchnia z wysoką zabudową zapewnia dużo miejsca do przechowywania, obszerne blaty robocze, w pobliżu zaprojektowano funkcjonalną spiżarnię oraz dostęp do drugiego, mniejszego tarasu. Na parterze mieści się również pokój idealny na gabinet lub pokój gościnny. Na poddaszu sypialnie są jasne i ustawne, dwie z nich to pokoje dla dzieci, oferujące przestrzeń do odpoczynku, zabawy i nauki. Sypialnia rodziców sąsiaduje z naturalnie doświetloną łazienką. W tej części domu znajduje się również wspólna garderoba i pralnia. Projekt przewiduje zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania.

Dom pod brzoskwinią (GE)

„Dom pod brzoskwinią (GE)” to dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem i garażem jednostanowiskowym w bryle oraz wentylacją z rekuperacją w standardzie. Elewacja łączy nowoczesność z elegancją - biały tynk harmonizuje z szarymi elementami i drewnianą okładziną. Taras z pergolą dodaje bryle uroku i jest idealnym miejscem do relaksu. Dwupoziomowy hol stanowi centralny punkt wnętrza, robiąc wrażenie już od wejścia. Otwarta przestrzeń dzienna składa się z salonu, jadalni i funkcjonalnej kuchni z półwyspem kuchennym oraz spiżarnią. Na parterze znajduje się również dodatkowy pokój, z którego, podobnie jak z holu i salonu, jest dostęp do tarasu. Prywatna część na poddaszu zawiera przestronną sypialnię z garderobą, dwa pokoje dziecięce, łazienkę z pełnym wyposażeniem oraz pralnię.

Więcej inspirujących projektów domów znajdziesz na www.archon.pl