parlamentarzyści przenoszą zapory drogowe
Bezpieczeństwo / Informacje / Inwestycje

19.09.2023

parlamentarzyści przenoszą zapory drogowe

18 września 2023 r. odbyło się oficjalne otwarcie odcinka łącznikowego sądeckiej obwodnicy zachodniej i północnej w miejscowości Chełmiec. Zakończenie tak ważnej inwestycji zgromadziło parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Powiat Limanowski reprezentowali starosta Mieczysław Uryga oraz wicestarosta Agata Zięba.

Inwestycja warta niemal 50 mln złotych rozpoczęta została w styczniu 2022 r. Czas realizacji tego przedsięwzięcia i poniesione koszty wynikały z konieczności wybudowania aż 4 obiektów drogowych. Są to dwa mosty nad rzeką Biczyczanką oraz dwa wiadukty nad ulicami Leśną i Węgrzynek. Przy budowie trasy zastosowano nietypowe rozwiązanie umieszczając ją niemal w całości na nasypach. W ten sposób większość lokalnych dróg znalazła się pod obwodnicą i nie było konieczności tworzenia skrzyżowań. Dzięki temu podniesiony został poziom bezpieczeństwa drogowego, a wartością dodaną są piękne widoki na pasma beskidzkie.

Mimo, że odcinek łącznikowy ma 1406 m długości, to ma ogromne znaczenie dla usprawnienia komunikacji. Zaoszczędzi kierującym mnóstwo czasu. Skierowanie ruchu tranzytowego całkowicie poza Chełmiec dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia korków w centrum miejscowości. Skorzystają na tym również mieszkańcy Powiatu Limanowskiego, gdyż większa płynność ruchu pojazdów w godzinach szczytu umożliwi szybszy dojazd do pracy w Nowym Sączu i z powrotem.