W niedzielę, 26 sierpnia, w Zalesiu odbyły się Dożynki Gminy Kamienica. Już po raz szósty święto plonów gminie Kamienica połączone było z Festiwalem Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie rytmy i smaki".

Uroczystą mszą świętą celebrowaną przez proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Zalesiu księdza Ryszarda Kochanowicza, oraz ojca Bogdana Bajdurę - redemptorystę, który wygłosił kazanie podczas mszy dożynkowej. Po uroczystościach w kościele uczestniczy dożynek udali się w uroczystym przemarszu przy grze Orkiestry Dętej im. św. Floriana ze Szczawy na plac przy budynku OSP Zalesie.

Polecamy: Stróża znowu ma swoje 5 minut. Wkrótce kolejna ważna uroczystość!

Mimo niesprzyjającej pogody, mieszkańcy gminy Kamienica przybyli licznie alby wspólnie z samorządowcami świętować zakończenie zbiorów. Nie zabrakło również delegacji z zaprzyjaźnionej węgierskiej gminy Erdőhorváti z Zsolti Rátkai. Po przywitaniu wszystkich gości przez wójta gminy Kamienica Władysława Sadowskiego, odbyło się tradycyjne wręczenie bochenków chleba wypieczonych z tegorocznej mąki. Chleb powędrował na ręce Wójta Gminy Kamienica Władysława Sadowskiego, Starosty Powiatu Limanowskiego Jana Puchały i Proboszcza Parafii Zalesie księdza Ryszarda Kochanowicza.

Podczas dożynek nie zabrakło tradycyjnych konkursów związanych z zakończeniem zbiorów. W kategorii tradycyjnego wieńca dożynkowego pierwsze miejsce przyznano sołectwu Szczawa. Drugie miejsce ex aequo zajęły sołectwa z Kamienicy Górnej, Zasadnego, Zbludzy i Kamienicy Dolnej.

Polecamy: Nauczyciele mianowani po wakacyjnych awansach zawodowych

Poseł Jan Duda wręczył odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla zasłużonych rolników. Wyróżnienia otrzymali: Eugeniusz Adamczyk i Kazimierz Udziela z Kamienicy, Marian Mikołajczyk i Marian Wiatr ze Szczawy, Józef Franczyk i Grażyna Wierzycka z Zalesia oraz Jan Zasadni z Zasadnego i Marian Opyd ze Zbludzy.

Dużo emocji przyniosło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze ciasto owocowe. Wszystkie wypieki smakowały wspaniale, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Po długich obradach jury pierwsze miejsce przyznano dla Stowarzyszenia Seniorów Gminy Kamienica i Marii Sopaty z Zalesia. Drugie miejsce zdobyły wypieki przygotowane przez KGW z Zasadnego i Celinę Kosińską z Zalesia. Trzecim miejscem nagrodzono KGW z Kamienicy Dolnej i Małgorzatę Sopatę z Zalesia. Wyróżnienia otrzymały: KGW ze Zbludzy, KGW z Zalesia, KGW z Kamienicy Górnej, KGW ze Szczawy, Danuta Mucha, Zofia Piaskowy i Teresa Wierzycka z Zalesia.

Polecamy: Rewolucja w urzędzie? Można już płacić telefonem!

Nie zabrakło akcentów regionalnych w postaci stoisk z potrawami regionalnymi, a także muzyki prezentowanej przez Orkiestrę Dętą OSP ze Szczawy, a także zespół regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego, grupy artystycznej ze Stowarzyszenia Seniorów Gminy i zespołu PLENER SHOW.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. GOK Kamienica