Wczoraj, 27 sierpnia, upłynął termin rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych 2018. Szef PKW Wojciech Hermeliński poinformował również, jaką formę będzie mieć karta wyborcza.

Łącznie w całym kraju zarejestrowano już prawie 9 tys. komitetów wyborczych. Wiemy też, jaką formę przyjmie karta wyborcza w tegorocznych wyborach samorządowych.

Polecamy: Te komitety wyborcze zarejestrowano w regionie. Zobacz listę!

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński ogłosił wczoraj, że karta wyborcza będzie mieć formę tzw. płachty. Jak podkreśla, forma ta będzie wygodna dla wyborcy. Karta wyborcza w postaci jednostronnie zadrukowanej płachty ułatwi także pracę komisjom wyborczym i jednocześnie zmniejszy ryzyko fałszowania liczby głosów.

Karta do głosowania w formie płachty nie będzie mieć wielkich rozmiarów. Dzięki nowelizacji Kodeksu Wyborczego, która zmniejszyła liczbę dopuszczalnych kandydatów na liście, będzie bardziej przyjazna dla wyborców. Jej przewidywany rozmiar to od A4 do A2.

Polecamy: Utrudnienia na drodze powiatowej. Zobacz objazd i zdjęcia!

A co z kartami wyborczymi w formie książeczki? Jak wyjaśnia szef PKW, forma ta będzie stosowana, jeśli komitety wyborcze na liście przekroczą liczbę 20. Nie będą to jednak częste przypadki w nadchodzących wyborach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: PAP