Montujesz instalację LPG w aucie w Limanowej? Musisz to wiedzieć!

Codziennie dojeżdżasz do pracy kilkadziesiąt kilometrów, przez co zostawiasz na stacjach paliw niemal fortunę? A może lubisz podróżować autem, jednak ze względu na ceny benzyny i ropy ograniczasz swoje wycieczki? Aby zmniejszyć wydatki na paliwo, możesz wykonać w aucie instalację LPG. Zrobisz to także w Limanowej. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zamontowaniem butli gazu w samochodzie.

Ceny gazu są o połowę niższe niż te za benzynę czy ropę. A zatem osoby, które mają auta z instalacją LPG, mogą sporo zaoszczędzić w porównaniu do pozostałych kierowców. Jednak zamontowanie butli w samochodzie wiąże się z pewnymi wydatkami. Zobacz jakimi.

Co trzeba zrobić po instalacji LPG w aucie w Limanowej?

Udało Ci się umówić wizytę w serwisie samochodowym w Limanowej, w którym instalują LPG w autach? Świetnie! Kiedy mechanik wykona pracę, otrzymasz od niego komplet dokumentów z potwierdzeniem prawidłowego przeprowadzenia montażu oraz numerem zbiornika gazowego. Od tego momentu masz 30 dni na zgłoszenie wykonania instalacji LPG w aucie w wydziale komunikacji.

Jest to istotne, ponieważ zmiana sposobu zasilania pojazdu jest uznawana za ingerencję w konstrukcję samochodu. Jeśli nie zgłosisz tego, że w aucie została założona butla LPG, grożą Ci poważne konsekwencje! W takim przypadku, podczas kontroli drogowej policja:

 • uzna, że samochód nie spełnia warunków technicznych,

 • zatrzyma dowód rejestracyjny,

 • nałoży mandat.

Aby zgłosić montaż instalacji gazowej, potrzebujesz:

 • świadectwa homologacji,

 • certyfikatu zbiornika gazowego,

 • rachunku za montaż butli LPG.

Ponadto przed udaniem się do urzędu trzeba wykonać badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów.

Przegląd należy powtarzać co roku, niezależnie od wieku i stanu pojazdu. Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem?  Stawka jest stała i wynosi 162 zł. Na to składają się trzy opłaty:

 • 98 zł za badanie techniczne,

 • 63 zł za badanie specjalistyczne pojazdu dostosowanego do zasilania LPG,

 • 1 zł za wpis do Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów.

Cena przeglądu auta z butlą jest zatem wyższa o 63 zł w porównaniu do tej samej usługi dla pojazdów na benzynę lub ropę.

Instalacja butli LPG w samochodzie — co z ubezpieczeniem?

Zainstalowanie butli LPG w aucie to poważna zmiana w konstrukcji pojazdu. Może ona znacząco wpływać na bezpieczeństwo poruszania się samochodem, a w efekcie na ryzyko spowodowania wypadku. Dlatego trzeba koniecznie powiadomić o tym fakcie towarzystwo, w którym masz wykupioną polisę.

Firma w odpowiedzi może dokonać rekalkulacji składki i przedstawić Ci nową wycenę. Zdarza się, że składka jest podwyższana, jednak ostateczny koszt zależy od indywidualnych wyliczeń towarzystwa.

Więcej informacji znajdziesz np. na stronie: https://rankomat.pl/samochod/przeglad-samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z gazem?

Cena OC dla pojazdu z instalacją gazem może, ale nie musi, wzrosnąć o kilkadziesiąt złotych. Dobrze to widać na poniższym przykładzie.

Przykład 1.

Ubezpieczenie OC dla Opla Astry z 2018 roku zasilanego na benzynę + gaz dla 29-letniego kierowcy kosztuje w:

 • Link4 — 907,37 zł,

 • Proama — 1 024 zł,

 • Generali — 1 036 zł.

Natomiast jeśli auto byłoby zasilane tylko benzyną, składka na OC wynosiłaby w:

 • Link4 — 810,90 zł,

 • Proama — 1 024 zł,

 • Generali — 1 036 zł.

Jak widać tylko Link4 uznaje instalację gazową za powód do podniesienia stawki za ubezpieczenie OC.

Chcesz poznać ceny, które oferują ubezpieczyciele dla Twojego pojazdu i sprawdzić, o ile zmienią się stawki przy montażu LPG? Możesz skorzystać z internetowej porównywarki.

Instalacja gazowa w aucie to świetny sposób, żeby zaoszczędzić na paliwie. Jednak pamiętaj, że może wzrosnąć cena ubezpieczenia Twojego pojazdu! Sprawdź dokładnie składkę i uniknij niespodzianki.