Kupno mieszkania w Niepołomicach? Jak zrobić to dobrze krok po kroku?

Mieszkania na sprzedaż, kilkupokojowe mieszkanie, solidnie wykończony apartament, wykończone mieszkanie o podwyższonym standardzie, dom w stanie deweloperskim. Szukając mieszkania w Niepołomicach, warto wiedzieć, jak wyszukać właściwą ofertę sprzedaży mieszkania. Sprzedaż mieszkania i jego kupno mogą wydawać się proste, jednak jest szereg czynności, jakie powinieneś zrobić zanim zdecydujesz się na nowe mieszkanie. Jaki może być wymarzony lokal mieszkaniowy? Co warto wiedzieć o segmencie mieszkań w Niepołomicach? Wyszukanie w internecie fraz „sprzedaż mieszkanie” to zbyt mało. W Kazo oferujemy  mieszkania w Niepołomicach zarówno w spokojnej okolicy, jak i z unikatową lokalizacją. 

Czego oczekujesz na początek?

Zacznijmy od początku. Szukając mieszkania w Niepołomicach, warto skorzystać z serwisu Kazo, gdzie znajdziesz szereg ofert z miejscowości Niepołomice. Na stronie https://kazo.pl/mieszkania/niepolomice znajdziesz zbiór dostępnych mieszkań i domów na sprzedaż, spośród którego na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Zanim jednak zdecydujesz się na mieszkanie, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które zestawiamy poniżej.

  • Jakiego metrażu potrzebuję?
  • Jakim budżetem dysponuję?
  • Czy będę chciał wspomóc się kredytem hipotecznym i czy mam do tego zdolność kredytową?
  • Czy biorę pod uwagę dodatkowe koszty tj. podatki, prowizje dla pośrednika czy zakup nowych mebli?
  • Czy szukam mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego?
  • Czy potrzebuję pomocy specjalisty (pośrednika) w szukaniu wymarzonego lokum?
  • Czy istotne jest dla mnie także to, co do mieszkania przynależy np. piwnica, miejsce postojowe?
  • Czy ważne jest dla mnie to, czy do mieszkania przynależy ogród?
  • Czy ważne jest dla mnie to, gdzie jest nieruchomość zlokalizowana?

Ten zestaw pytań pomoże Ci w poszukiwaniach idealnej oferty.

Nowe mieszkanie to nie wszystko, czyli co znajdziesz na rynku?

To, czy mieszkanie składa się z dwóch trzech czterech pokoi, czy występuje doskonałe doświetlenie wnętrz lub czy możesz zakupić mieszkanie z gotowym aneksem kuchennym, to nie wszystko.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie w Niepołomicach, sam rynek oferuje Ci szeroką ofertę. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe informacje, czy oferta dotyczy mieszkania na pierwszym piętrze kameralnego budynku, czy jest na sprzedaż luksusowy apartament. Wśród szeregu ofert znajdziesz dwupokojowe mieszkanie na parterze budynku w nowoczesnym apartamentowcu, mieszkanie usytuowane na pierwszym piętrze trzykondygnacyjnego budynku czy dwukondygnacyjne mieszkania zlokalizowane w dogodnej lokalizacji Niepołomic. 

Jest na sprzedaż trzy pokojowe mieszkanie, jest na sprzedaż przestronny apartament położony blisko centrum Niepołomic, jest kameralna inwestycja i nowoczesne osiedle mieszkaniowe czy budynki z wydzielonymi lokalami mieszkaniowymi. 

Mamy do zaoferowania zarówno wykończone mieszkanie, jak i takie, do którego przynależy ogródek. U nas sprawdzisz też, czy mieszkanie znajduje się w ścisłym centrum Niepołomic.

Sprawdź dokumenty! Czyli co zrobić najpierw?

Warto pamiętać o tym, co zrobić zanim obejrzysz mieszkanie. Przede wszystkim pamiętaj o rozwadze i zdrowym rozsądku. Pamiętaj o wnikliwej obserwacji i zadawaniu właściwych pytań. Pamiętaj o właściwej, sympatycznej relacji ze sprzedającym czy pośrednikiem.

Najpierw pamiętaj także o dokumentach! Co warto sprawdzić? 

Warto zweryfikować zestawienie opłat za mieszkanie. Możesz o nie poprosić właściciela i sprawdzić czynsz, składki remontowe, zaliczki na media. Równie ważne jest także zajrzenie do księgi wieczystej oraz dokumentu poświadczającego, jak właściciel otrzymał prawo własności. Nie zapomnij także o zajrzeniu w urzędzie do planu zagospodarowania przestrzennego, by sprawdzić, czy obok mieszkania nie będą podejmowane nowe inwestycje.

Na co zwracać uwagę, gdy kupujesz mieszkanie?

Jeszcze zanim pojedziesz na wizytę, aby obejrzeć mieszkanie, pamiętaj, aby dokonać oglądu w ciągu słonecznego dnia, aby dokładnie wszystko obejrzeć. Przygotuj sobie plan oglądania.

Jakie są jednak ogólne kryteria, na które warto zwrócić uwagę? Pierwsza rzecz to lokalizacja. To, czy mieszkanie jest w centrum, czy na przedmieściach, czy jest dobrze skomunikowane z resztą Niepołomic, czy ma dodatkową infrastrukturę tj. parking, garaż, sklepy, urzędy, szkoła ma znaczenie. Dogodna lokalizacja może oznaczać także dostęp do terenów zielonych, rekreacyjnych. Warto sprawdzić, czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów, czy fabryk lub czy w planach nie ma budowy centrum handlowego lub innej inwestycji.

Zwróć uwagę na rodzaj zabudowy i sam budynek. Czy kupujesz mieszkanie w Niepołomicach na zamkniętym, dużym osiedlu czy kameralnej okolicy. Czy zabudowa jest niska czy jest to wysoki blok, a może kamienica? Jaki jest wiek budynku i jego stan techniczny? Z czego został zbudowany? Jaki jest stan wind i korytarzy? Czy budynek ma piwnice, komórki lokatorskie, garaż? 

Na końcu sprawdź samo mieszkanie. Jaki ma rozkład? Na którym jest piętrze? Jaki jest stan mieszkania? Jakie jest jego usytuowane względem kierunków świata? Czy posiada balkon lub ogródek? Jakie posiada wyposażenie? Jakie są jego roczne i miesięczne koszty utrzymania? Jaki jest stan stałych elementów mieszkania tj. podłogi, okna, drzwi?

Co warto sprawdzić w kupowanym mieszkaniu?

Skoro już mowa o samym mieszkaniu w Niepołomicach, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę w samym lokalu. Pierwsza rzecz to elektryka (ilość, działanie i stan techniczny gniazdek i włączników). 

Po drugie, stan armatury. Warto odkręcić kurki i sprawdzić, czy rury nie przeciekają, czy w odpływach jest odpowiednie ciśnienie wody i czy spływa ona prawidłowo. 

Po trzecie, ważny jest stan ścian i podłóg. Sprawdź ewentualne zacieki, wilgoć, pleśń, plamy tłuszczu. 

Kolejną rzeczą jest licznik. Czy są stare i zniszczone, czy nowe i zadbane?

Sprawdź także, czy w mieszkaniu nie ma problemu ze szkodnikami. Zwracaj uwagę na dziwny zapach, odchody w szafkach i za nimi. Nie bój się zajrzeć za meble, obrazy, pod listwy, za lodówkę czy kuchenkę.

Sprawdź także balkon i widok z okna. Nie tyle pod kątem ładnego widoku i tego, czy wychodzi na park, ulicę czy na ścianę kolejnego bloku. Zweryfikuj również najbliższą okolicę pod kątem tego, czy np. jest problem z gołębiami lub głośnymi dźwiękami z ulicy.

O co pytać przy kupnie mieszkania?

Na samym końcu, nie bój się pytać. Im więcej wiesz, tym spokojniej śpisz. Jeśli natomiast podczas rozmowy ze sprzedającym zobaczysz, że unika odpowiedzi, może to zwiastować problemy. O co zatem pytać?

Czy w mieszkaniu były remonty i kiedy? Dlaczego mieszkanie w Niepołomicach jest sprzedawane? Czy okolica jest bezpieczna? Kto i w jaki sposób zarządza nieruchomością wspólną? Kiedy możesz się wprowadzić? Czy sąsiedzi nie sprawiają problemów? Czy mieszkanie sprzedawane jest puste czy umeblowane? Czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska lub piwnica? Na co skarżą się lokatorzy? Jakie są opłaty za mieszkanie.

Warto też pójść podpytać sąsiadów o okolicę, to, jak się w niej mieszka. 

Bezpieczny stan prawny

Kiedy wykonałeś już wszelkie czynności, pamiętaj, aby sprawdzić stan prawny mieszkania. Warto poprosić właściciela o odpowiednie dokumenty. Jakie są najważniejsze?

Akt notarialny kupna, wypis z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zaległości w czynszu, zobowiązanie do wymeldowania wszystkich osób z lokalu, potwierdzenie, że mieszkanie nie jest objęte prawem dożywocia.

Gdy dokonasz tych czynności i zapoznasz się z dokumentami, pozostanie Ci już tylko zakup idealnego mieszkania w Niepołomicach.