Osuszanie ścian z wilgoci – najskuteczniejsze metody

Do zalania mieszkania czy budynku może dojść z wielu powodów. Tutaj kluczowy jest czas reakcji. W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę i jak najszybciej ją wyeliminować. W przypadku, kiedy na ścianach pojawia się grzyb, świadczy to o dużej wilgotności i konieczności podjęcia odpowiednich działań. Warto pamiętać, że nadmierna wilgoć jest niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale również może zagrażać konstrukcji budynku.

W jakich sytuacjach konieczne jest osuszanie ścian z wilgoci?

Zalane pomieszczenie to nie tylko szkody, ale także niebezpieczne konsekwencje. Jeśli do pojawienia się wody nie doszło w wyniku niedopatrzeń osób trzecich, w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę i ją zlikwidować. Nadmierna wilgoć znacząco wpłynie na pojawienie się pleśni bakterii i grzybów, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dodatkowo spowoduje złuszczenie i odpadnięcie farby na suficie i ścianach.

Wilgoć znajdująca się pod podłogą zniszczy jej drewniane elementy. Szczególnie niebezpieczne jest podmycie fundamentów, które może skutkować uszkodzeniem konstrukcji budynku, dlatego ważne jest także osuszanie piwnic po zalaniu.

W jakich sytuacjach konieczne jest osuszanie ścian z wilgoci?

Do zalania konkretnych pomieszczeń, może dojść z różnych przyczyn, wśród których może znaleźć się m.in.

  • awaria sprzętów np. pralki lub zmywarki,
  • zapchana kanalizacja,
  • rozszczelnienie rury,
  • źle wykonana instalacja przeciwwilgociowa,
  • warunki atmosferyczne,
  • nieostrożność lub nieuwaga osób trzecich.

Niezależnie od przyczyny, warto zdecydować się na profesjonalne osuszanie ścian. Wilgoć, która gromadzi się w ścianach, jest trudna do wyeliminowania. Standardowe metody, jak wietrzenie konkretnych pomieszczeń, nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. W dużej mierze głównie przez klimat, jaki panuje w naszym kraju. Miejsce po szkodach wodnych koniecznie należy osuszyć, zdezynfekować oraz zabezpieczyć tak, aby nie rozwijała się pleśń czy grzyb.

Warto również pamiętać, że nie powinno się zwlekać z profesjonalnym osuszaniem zalanych pomieszczeń, ponieważ zminimalizuje to ryzyko dalszych konsekwencji, spowodowanych obecnością wody.

Jakie metody stosuje się podczas osuszania?

W pomieszczeniu, które zostało zalane, należy usunąć wszystkie meble, sprzęty i przedmioty. Następnie konieczne jest usunięcie wody, ścieków czy fekaliów. Domowe sposoby osuszania nie są skuteczne, czego konsekwencją jest utrzymująca się wilgoć, która sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Chcąc skutecznie je zlikwidować, konieczne jest użycie specjalistycznych środków biobójczych wraz z opryskiem i zamgławianiem. Tylko takie połączenie gwarantuje trwałe pozbycie się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednimi środkami, metodami i sprzętem. Specjaliści oczyszczą i odkażą zabrudzone powierzchnie, usuną uciążliwy fetor z pomocą zamgławiacza oraz dokładnie osuszą mury, fundamenty, ściany i podłogi. Do trwałego usunięcia wilgoci konieczne jest także użycie specjalnych wentylatorów i osuszaczy, będzie to gwarancją profesjonalnego osuszenia ścian.

Ozonowanie jest jedną z metod, którą stosuje się po zalaniu pomieszczeń. To niezwykle skuteczny i bezpieczny sposób, pozwalający na trwałe pozbycie się wszelkich drobnoustrojów oraz nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Jakie metody stosuje się podczas osuszania?

Dlaczego trzeba zainwestować w taką usługę, szczególnie gdy doszło do zalania?

Profesjonalne osuszanie polega na całkowitym wyeliminowaniu wilgoci, co nie jest możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Z czasem skutki zalania będą powodować pojawienie się dalszych konsekwencji. To nie tylko zniszczenia ścian, sufitów czy podłóg, ale również obecność pleśni i grzybów oraz nieprzyjemny zapach, którego ciężko jest się pozbyć.

Dodatkowo mokre ściany znacząco zmniejszają właściwości termoizolacyjne, co przełoży się na wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem. Uniemożliwią także przeprowadzenie remontu. W skrajnych przypadkach, kiedy wilgoć nie zostanie skutecznie usunięta, może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku. Dzieje się tak, ponieważ zawilgotniałe elementy z czasem ulegają niszczeniu i degradacji.

Nie należy zatem zwlekać z podjęciem odpowiednich działań. Profesjonalna firma zatrudniona do osuszania ścian budynku oceni jego stan oraz podejmie odpowiednie kroki, mające na celu pozbycie się wszelkich skutków zalania i przywrócenie pierwotnego stanu. Zastosowanie odpowiednich środków i sprzętu będzie skutkowało prawidłowym i skutecznym osuszeniem pomieszczeń, ponadto będzie gwarancją bezpieczeństwa.

Niezależnie od przyczyn, które wyrządziły szkody spowodowane nagromadzeniem się wody, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Mowa tutaj przede wszystkim o profesjonalnym osuszaniu całego pomieszczenia. Chcąc, aby w sposób skuteczny i bezpieczny pozbyć się nagromadzonej wilgoci, warto skorzystać z usług specjalistycznej i doświadczonej firmy Vector.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
Telefon: 725 392 578
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.