Działający przy Limanowskim Domu Kultury Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego wystąpił podczas 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej na scenie w Żywcu oraz Szczyrku i Makowie Podhalańskim.

Podczas tegorocznego festiwalu „Limanowianie” przedstawili program pt. "Śmiguśne słomioki". Publiczność zgromadzona w Żywcu miała okazję zobaczyć tradycje wielkanocne z okolicy Dobrej w powiecie limanowskim.

Polecamy: Mieszkańcy oddali hołd ofiarom w 74. rocznicę pacyfikacji wsi [zdjęcia/wideo]

W noc z niedzieli na poniedziałek po wsi wędrowały słomioki: chłopcy lub młodzi mężczyźni przebrani w stroje wykonane z żytniej słomy chodzili od domu do domu i wyczyniali rozmaite psoty, m.in. przenosili maszyny, wozy i inne przedmioty gospodarskie w różne miejsca, nawet na dachy zabudowań albo polewali wodą nie tylko napotkane dziewczęta, ale i gospodarzy, którzy chętnie wpuszczali ich do domów - miało to zapewnić powodzenie i przynieść urodzaj. Zespół przedstawił również tańce Lachów limanowskich (krakowiaki, polki, walce, sztajerki, tramelki).

Polecamy: Zakończyły się remonty dróg gminnych za ponad 400 tys. złotych [zdjęcia]

Koncerty „Limanowian” odbyły się 31.07 w Żywcu, 1.08 w Szczyrku, 2.08 w Makowie Podhalańskim.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot.: LDK Limanowa, wideo: Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego