Jak powinna wyglądać archiwizacja dokumentów?

Dobrze prowadzona archiwizacja dokumentów to gwarancja bezpieczeństwa przechowywanych w firmie informacji. Oprócz tego zapewni nam sprawną pracę, bez zamieszania i bałaganu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać dokumenty w przedsiębiorstwie.

Archiwizacja dokumentów to w uproszczeniu przechowywanie papierowych i cyfrowych dokumentów w specjalnie przeznaczonej do tego przestrzeni. Jest to bardzo ważny element funkcjonowania każdej firmy, ponieważ bez dokumentów i zawartych w nich informacji nie dałoby się pracować. Należy też pamiętać, że przechowywanie niektórych rodzajów dokumentów przez określony czas wynika z przepisów prawa.

Na czym polega archiwizacja dokumentów?

Archiwizacja dokumentacji to zatem magazynowanie – w fizycznej lub cyfrowej formie – tych dokumentów, które nie są już potrzebne do pracy, lecz muszą być przechowywane jeszcze przez określony czas.

Powodów archiwizacji jest wiele, można wymienić m.in.:

  • konieczność reorganizacji przestrzeni w biurze,
  • rejestrów podatkowych,
  • przepisów prawnych.

Jak już wspomniano wyżej, dokumenty mogą mieć postać fizyczną lub cyfrową. W dzisiejszych czasach większą popularnością cieszy się to drugie rozwiązanie, ponieważ zapewnia firmom dużo korzyści.

Jak powinna wyglądać archiwizacja dokumentów?

Warto jeszcze wyjaśnić różnicę pomiędzy danymi archiwalnymi a kopiami zapasowymi, ponieważ często pracownicy mylą jedno z drugim. Otóż dane zawarte w kopii zapasowej to tymczasowa metoda ewentualnego odzyskiwania obecnie używanych dokumentów. Natomiast dane poddane archiwizacji nie są już potrzebne do bieżących działań (ale mimo to istnieje konieczność przechowywania ich).

Jak archiwizować dokumenty?

Sposobów na archiwizację firmowych dokumentów jest kilka, a każda z nich ma swoje specyficzne zalety i wady. Przyjrzyjmy się zatem dwóm najczęściej stosowanym metodom.

Klasyczne, papierowe archiwum

Ten rodzaj archiwum śmiało można nazwać tradycyjnym, ponieważ jest najstarszą znaną metodą archiwizowania dokumentów. Kojarzy się z mnóstwem papierowych akt, trzymanych w segregatorach na regałach archiwizacyjnych. Z racji przywiązania do klasycznych form prowadzenia działalności, przez wielu przedsiębiorców archiwum składające się z samych papierowych dokumentów uznawane jest za najbezpieczniejsze.

Nowoczesne archiwum cyfrowe

Z powodu imponującego tempa rozwoju technologii informatycznych, archiwum cyfrowe obecnie zyskuje coraz większą popularność. Użytkownik ma do dyspozycji zdigitalizowane wersje wszelkich dokumentów, które przechowuje się na przykład:

  • w chmurze,
  • na serwerach lokalnych,
  • na dyskach twardych.

Archiwum w postaci cyfrowej ma mnóstwo zalet. Nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo danych, ale  także pozwala zaoszczędzić przestrzeń biurową, a do tego znacznie usprawnia procesy komunikacyjne w przedsiębiorstwie.

Podsumowanie

Prawidłowo wdrożona i zorganizowana archiwizacja dokumentów musi być jednym z priorytetem dla każdej firmy. Dotyczy to zwłaszcza większych przedsiębiorstw, które borykają się w problemem nadmiaru przechowywanych dokumentów i danych. Zdecydowanie warto podjąć współpracę z doświadczonym partnerem zewnętrznym, na przykład z Pika.