Który rower górski jest najlepszy?

Wybierając rower, przed jego zakupem należy zastanowić się, gdzie i w jakim terenie będziemy jeździć. Wtedy łatwo określimy, jaki rowery będzie idealny do naszych potrzeb. Jeśli planujemy jazdę po trudnym terenie, takim jak leśne i kamieniste drogi, to świetnym wyborem będzie rower górski. Jednak świetnie odnajdzie się on również na asfalcie. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem roweru górskiego oraz jaki rower MTB wybrać.

Rodzaje rowerów górskich – jaki rower MTB wybrać?

Jedną z wielu zalet rowerów górskich jest ich uniwersalność. Zostały stworzone przede wszystkim do jazdy po luźnym podłożu, jednak sprawdzą się także na utwardzonych drogach. Ta kategoria rowerów nadaje się do codziennej umiarkowanej jazdy i całodniowych wycieczek, jak i ekstremalnej jazdy w lesie czy w górach.

To, w jakim terenie dany rower górski MTB sprawdzi się najlepiej, zależy od jego typu. Możemy wyróżnić następujące rodzaje rowerów górskich:

  • XC – najbardziej uniwersalna opcja. Ten typ roweru przeznaczony jest do turystycznej i sportowej jazdy po zróżnicowanym terenie. Jest to najpopularniejszy segment rowerów MTB na rynku. Przykładem roweru tego typu jest rower MTB TORPADO Devon 1.0 M19.
  • Rekreacyjne (turystyczne) – ten typ rowerów sprawdzi się w amatorskiej jeździe turystycznej. To idealny wybór dla początkujących rowerzystów oraz osób, które nie chcą wydawać dużej sumy na nowy rower. Do tej kategorii zaliczyć można rower MTB INDIANA X-Pulser 1.9 M17.
  • Trail (ścieżkowce) – idealnie sprawdzą się w górzystym terenie.

Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, jeżdżących po ekstremalnych trasach polecane są takie typy rowerów, jak enduro, downhill oraz freeride.

Jaki rower górski wybrać?

mountain biker

 

Zakup nowego roweru MTB to najczęściej wydatek nawet kilku tysięcy złotych, dlatego przed wyborem jednośladu oprócz typu roweru wziąć pod uwagę różne parametry oraz komponenty.

Modele rowerów MTB wyposażone są najczęściej w hamulce typu V-brake. Jest to taki rodzaj hamulców, który sprawdzi się na leśnych ścieżkach i na utwardzonym terenie. Dla rowerzystów, którzy jeżdżą więcej, szczególnie po trudniejszych technicznie trasach lepszym wyborem będą rowery górskie wyposażone w hamulce tarczowe hydrauliczne.

Jedną z najbardziej istotnych kwestii przed zakupem nowego roweru jest jego rama – inna będzie przeznaczona dla mężczyzn, natomiast zupełnie inaczej prezentują się ramy w rowerach dla kobiet. Oprócz kształtu ramy, ważna jest również jej geometria. Najbardziej uniwersalne rowery MTB typu XC mają odpowiednią geometrię oraz niski skok, co pozwoli na komfortową jazdę niezależnie od terenu. Świetnym wyborem dla pań z obniżoną ramą będzie rower MTB INDIANA X-Pulser 1.7 D17.

Jak dobrać rower MTB do wzrostu?

Kolarz na rowerze górskim

Przed kupnem roweru należy sprawdzić również takie parametry jak wielkość ramy. To, jaki rozmiar ramy będzie idealny, zależy nie tylko od wzrostu, a w głównej mierze od długości przekroku (wewnętrznej długości nogi). Aby wybrać idealnie dopasowaną do siebie ramę, najlepiej sprawdzić tabelę rozmiarów danego producenta rowerów.

Czy rower górki sprawdzi się podczas jazdy po mieście?

Rowery górskie to najbardziej uniwersalny typ jednośladu, dlatego sprawdzą się również w jeździe po mieście. Doskonale sprawdzą się np. podczas najeżdżania na krawężniki czy inne nierówności występujące na drodze. Nie są jednak wyposażone w takie udogodnienia jak np. koszyk rowerowy. Jeśli zależy nam na takiej opcji, a także na mniej sportowej sylwetce podczas jazdy, dobrym wyborem na miasto będą rowery miejskie. Alternatywą może być również rower elektryczny, który sprawdzi się nie tylko w mieście, ale również będzie doskonałą opcją w jeździe po pagórkowatym terenie.