Informacje / Kultura

21.04.2022

Już w najbliższy piątek, 22 kwietnia, odbędzie się spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy organizowane przez Fundację Sztetl i Miejską Bibliotekę w Mszanie Dolnej. Zadanie współfinansowane jest z budżetu Powiatu Limanowskiego.

Serdecznie zapraszamy o godzinie 17:00 do Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej. Spotkanie wokół najnowszej powieści „Skarby” autorstwa Patrycji Dołowy – i nie tylko – poprowadzi psycholożka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, Rachela Antosz-Rekucka. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 i Powiatu Limanowskiego, objęte honorowym patronatem Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Anny Pękały. Spotkanie będzie także transmitowane online na profilu facebookowym Sztetl Mszana Dolna.

Tym, którzy znają twórczość Patrycji, spotkania z pisarką,rekomendować nie trzeba. Piątkowe spotkanie jest dla organizatorów ważne nie dlatego, że w książce pt. „Skarby” pojawiają się też mszańskie, czy osobiste wątki, ale dlatego, że „nieopłakana pustka”, o której wspomina Patrycja, jest także udziałem miasta. Pod „gładką powierzchnią milczenia” krzyczy do nas i domaga się usłyszenia także w Mszanie Dolnej.

Dopóki nie zechcemy jej usłyszeć, nie opowiemy pełnej historii, nie przyznamy, że nie zawsze możemy z niej być dumni – nie zaznamy spokoju i pokoju, nie będziemy mogli budować uczciwej przyszłości. Karel Capek powiedział, że to, o czym milczymy, nie da nam spokoju i zawsze do nas wróci. Patrycja Dołowy opowiada nam ważne rzeczy o pamięci i niepamięci. O skarbach szukanych i odnalezionych. Dla nas takim skarbem, bezpowrotnie utraconym, jest ów ważny w historii miasta wątek, który tworzyli jego żydowscy mieszkańcy. Dlatego chcemy o nim opowiadać, przywoływać go, odtwarzać kawałek po kawałku, choć nie zawsze jest to temat łatwy i chętnie słuchany – informują organizatorzy.

Patrycja Dołowy (ur. w 1978 w Bostonie) – polska fotografka, pisarka, artystka multimedialna, autorka sztuk teatralnych, esejów, artykułów, popularyzatorka nauki i sztuki, działaczka społeczno-kulturalna, kierownik BioCentrum Edukacji Naukowej i prezeska Fundacji BioEdukacji, wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, członkini prezydium Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk, w latach 2015-2020 prezeska Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl, doktor nauk przyrodniczych.

Plakat informujący o wydarzeniu