Emerytura z Karty Nauczyciela czy z powszechnego wieku emerytalnego? Różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Dla jednego pedagoga wyższa okaże się emerytura nauczycielska, dla drugiego powszechna.

Niektórzy pedagodzy muszą w sierpniu podjąć decyzję czy chcą przejść na emeryturę nauczycielską. Wniosek mogą złożyć do 31 sierpnia, po tym terminie utracą uprawnienia do tego przywileju.

Polecamy: Segregacja odpadów będzie łatwiejsza. W gminie rusza nowa inwestycja

W ubiegłym roku powszechny wiek emerytalny został obniżony, było zagrożenie, że niektórzy nauczyciele z dnia na dzień mogą stracić prawo do świadczenia z Karty Nauczyciela. Dlatego w przepisach zostawiono pewne rozwiązanie dla tych osób, które przed 1 października 2017 r. nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 roku do 31 sierpnia 2018 roku.

O emeryturę nauczycielską przewidzianą w art. 88 Karty Nauczyciela mogą ubiegać się pedagodzy, którzy spełniają określone w przepisach warunki. Po pierwsze nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, a ponadto do 31 grudnia 2008 r. mają 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym oraz rozwiążą stosunek pracy.

Polecamy: Upały dają w kość urzędnikom! Urzędy pracują krócej

- Emeryturę z Karty Nauczyciela oblicza się według starych zasad. Inaczej liczy się emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Stąd też w wysokości emerytury może pojawić się różnica. Wątpliwości mogą rozwiać doradcy emerytalni w ZUS, jednak decyzję czy przejść na emerytur czy kontynuować pracę zarobkową musi podjąć sam pedagog - mówi Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.