Samochód

Zimowe warunki pogodowe są wyzwaniem nie tylko dla kierowców, ale także dla samochodów. Jak przygotować pojazd na mrozy, opady śniegu i śliskie drogi? O które elementy wyposażenia auta trzeba szczególnie zadbać?

Zima w Polsce jest zawsze nieprzewidywalna. W jednym sezonie panują siarczyste mrozy i pada dużo śniegu, a w kolejnym temperatury ledwo spadają poniżej zera, a śnieg zobaczyć można jedynie w górach na południu kraju. Warto jednak być przygotowany na najgorsze, dlatego przypominamy, w jaki sposób zadbać o samochód zimą!

Assistance

Jednym z dodatkowych ubezpieczeń samochodu jest assistance – więcej o nim przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/. Dlaczego warto pomyśleć o takiej ochronie? To proste, zapewnia ona wsparcie ubezpieczyciela w razie awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu. W szczególności interesuje nas pomoc, gdy uszkodzimy oponę lub wysiądzie nam akumulator, a o to zimą nietrudno!

Dodatkowo w ramach pomocy assistance ubezpieczony może liczyć na naprawę na miejscu (jeśli jest ona drobna), holowanie do warsztatu, a także transport czy samochód zastępczy na określoną liczbę dni. O czym warto pamiętać, wybierając assistance?

Ubezpieczyciele oferują różne warianty assistance – te droższe mają bogatszą ochronę i zapewniają dodatkowe usługi, jednak kosztują więcej. Przed zakupem ubezpieczenia warto zapoznać się z jego warunkami, by wybrać najlepszą opcję dla siebie i pod swoje oczekiwania – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Assistance możemy kupić na cały rok lub na określony czas – to tak zwane assistance krótkoterminowe, które świetnie sprawdzi się zimą lub podczas wyjazdu samochodem za granicę.  

Odpowiednie opony 

Nie jest tajemnicą, że odpowiedni dobór opon ma istotny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego zimą powinniśmy jeździć na oponach zimowych, ewentualnie całorocznych, gdy poruszamy się po mieście. Co wyróżnia ogumienie przeznaczone na zimę?

Opony zimowe przystosowane są do pracy w niskich temperaturach dzięki miękkiej mieszance gumy, z której są zbudowane. Dodatkowo posiadają odpowiednio sprofilowany bieżnik, który powinien mieć od 3 do 4 mm głębokości. Pozwala to na głębsze wbijanie się opony w warstwę śniegu lub błota pośniegowego, co zwiększa jej przyczepność. Jednocześnie rowkami woda i błoto odprowadzane są na boki opony.

Kiedy powinniśmy wymienić opony na te zimowe? Najlepiej zrobić to, gdy temperatury w ciągu doby spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto także wziąć pod uwagę, w szczególności w dużych miastach, że gdy niespodziewanie przyjdzie załamanie pogody (śnieg, mrozy), to zapisanie się na szybką wymianę opon najprawdopodobniej będzie bardzo trudne. O wiele lepiej zaplanować to nieco wcześniej.

Opony całoroczne mają nieco gorsze parametry niż te dedykowane aurze zimowej, ale nie trzeba ich 2 razy w roku wymieniać. Świetnie sprawdzą się w mieście, gdzie drogi są zazwyczaj odśnieżone i przynajmniej w Polsce poruszamy się zazwyczaj po płaskim terenie. Jeżdżenie na całorocznych oponach po górskim terenie zimą jest złym pomysłem.  

Płyny do spryskiwaczy

Jeśli zimą nie pada śnieg, to na pewno zdarzy nam się prowadzić samochód podczas opadów deszczu. Mrok, odbijające się światła latarń i reflektorów innych pojazdów w połączeniu z brudną zamazaną szybą to przepis na wypadek. Dlatego zawsze powinniśmy kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy szyb oraz jego jakość.

Letni płyn na pewno zamarznie zimą, co uniemożliwi nam korzystanie ze spryskiwaczy, a do tego może uszkodzić cały układ (zbiorniczek, uszczelki czy przewody). Dlatego jesienią powinniśmy wymienić płyn na ten dedykowany niskim temperaturom. 

Światła

Zimą szybko zapada zmrok. Jazda w takich warunkach bez działającego oświetlenia to dużo większe ryzyko kolizji drogowej. Sprawdźmy więc, czy wszystkie żarówki są sprawne. Nie zapomnijmy także o kontroli, czy żarówki w przednich reflektorach są odpowiednio zamontowane – nic tak nie irytuje zimą, i stwarza niebezpieczeństwo na drodze, jak oślepiające światła samochodów jadących z naprzeciwka!

Klimatyzacja

Wielu osobom klimatyzacja samochodowa kojarzy się wyłącznie z sezonem letnim. To duży błąd, ponieważ doskonale pracuje ona także zima. Po pierwsze stabilizuje temperaturę w pojeździe, a po drugie odprowadza nadmiar wilgoci z wnętrza. Aby działała ona sprawnie, powinniśmy robić raz do roku jej przegląd – odgrzybianie, sprawdzenie czynnika chłodzącego. 

Podsumowując, jak przygotować samochód do sezonu zimowego? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o rzeczach, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy – oponach, oświetleniu, płynie do spryskiwaczy i klimatyzacji. 

Zimą warto także zwrócić uwagę na akumulator. Szczególnie w starszych pojazdach, gdy auto dłużej jest nieużywane, to może się on rozładować. Dodatkowo w trakcie dużych mrozów przyda się odmrażacz do zamków lub do szyb.