Dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego przejścia dla pieszych, także w naszym regionie, przejdą metamorfozę. Lampy LED czy elektroniczne czujniki to tylko niektóre z wprowadzanych innowacji. Wśród samorządów objętych programem znalazła się m.in. Mszana Dolna.

Na poprawę bezpieczeństwa poprzez poprawę przejść dla pieszych w Małopolsce przeznaczono 600 tys. złotych. Wkład finansowy w tę inwestycję będą miały także poszczególne gminy.

Polecamy: Kontrole zwolnień lekarskich ZUS. Sprawdzono blisko 250 tys. osób!

-Województwo Małopolskie zainicjowało program poprawy bezpieczeństwa na przejściach, za sprawą którego w kolejnych 115 miejscach powstanie innowacyjny system aktywnej informacji wizualnej. Dzięki temu "na zebrach” pojawią się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa

W ramach programu zmodernizowane zostaną przejścia dla pieszych w Mszanie Dolnej przy drodze nr 968 i Kasinie Wielkiej przy drodze nr 964.

Łącznie zmiany wprowadzone zostaną na ponad 40 przejściach dla pieszych.

Polecamy: Usłyszał zarzuty za kradzież...klocków lego. Nieudany "powrót do dzieciństwa"?

Zmiany na niemal 40 przejściach dla pieszych zajdą jeszcze w tym roku. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań sprawi nie tylko, że cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

Warto przypomnieć, że często ofiarami wypadków padają dzieci, które jesienią i zimą bywają niewidoczne na przejściach po zmroku lub wczesnym rankiem. W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UM Kraków