Łatwiejszy podatek do odzyskania z krajów zachodnich. Sprawdź, jak to zrobić

Tak, jak w Polsce, tak i w krajach zachodnich każdy pracownik, który pracuje na umowę legalnie, ma odprowadzany podatek od dochodu. Jest to obowiązkowe po stronie pracodawcy. Niejednokrotnie zdarza się tak, że jest on wyższy, niż wcześniej prognozowano. Z tego powodu pracownikom należy się zwrot podatku z zagranicy. Wielu Polaków wyjeżdża do krajów typu Niemcy lub Austria. Jak odzyskać pieniądze z tych państw?

Uzyskaj zwrot podatku z Austrii bezproblemowo

Rozliczenia podatku z Austrii jesteśmy w stanie dokonać nawet do 5 lat wstecz. Austriacki PIT jest obowiązkowy dla osób, których roczny dochód przekracza 12 tys. euro, są zameldowane na terenie kraju lub posiadają status rezydenta, a także dla tych, którzy mieli w ciągu roku więcej niż jednego pracodawcę. 

Zeznanie podatkowe w Austrii należy dostarczyć do austriackiego urzędu skarbowego maksymalnie do 30 kwietnia. Od tego czasu, oczekiwanie na decyzję trwa od 2 do 6 miesięcy. Ważne jednak jest, aby pamiętać o jednej istotnej kwestii. Jeśli praca trwała więcej niż 183 dni, to konieczne jest, aby 90% dochodów pracownika było uzyskiwanych na terenie Austrii. W przypadku, gdy trwała ona mniej niż 6 miesięcy, wtedy jest możliwość uzyskania całej kwoty zwrotu. 

Zwrot podatku z Austrii - co muszę zrobić?

Zeznanie podatkowe można złożyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura podatkowego. Ta druga opcja jest o wiele wygodniejsza. Doradca wypełni za nas niezbędne formalności po dostarczeniu wymaganych dokumentów, tj. lohnzettel, czyli karty podatkowej, kopii dokumentu tożsamości, deklaracji E1 oraz druku EU - EWR. Zwrot podatku Austria (https://holandia.org/zwrot-podatku/austria/) będzie dzięki temu szybszy i bezproblemowy. Dodatkowo, kwota zwrotu może być o wiele wyższa, ponieważ przy zeznaniu podatkowym można ubiegać się o różnego rodzaju ulgi, np. ulgę na dziecko lub na podróże z Austrii do Polski. 

Niemiecki PIT - uzyskaj zwrot podatku w 6 tygodni

Zwrot podatku z Niemiec w Polsce podatnik jest w stanie odzyskać jeszcze szybciej. Wszystko za sprawą elektronicznego systemu. Do wysłania zeznania podatkowego do Finanzamt, czyli niemieckiego urzędu skarbowego, używa się specjalnej platformy do tego przeznaczonej. Ta metoda jest bezpieczna, a Finanzamt rozpatruje wnioski automatycznie.

Najważniejszym terminem w przypadku niemieckiego PIT-a, jest 31 lipca. To ostateczny dzień rozliczenia. Jeśli podatnik nie dostarczy wymaganych dokumentów do tego dnia, urząd skarbowy wysyła pisemne przypomnienie z nową wyznaczoną datą. Warto się do niego zastosować, ponieważ w innym wypadku Finanzamt może nałożyć karę na nas z powodu braku rozliczenia.

Podatek niemiecki - czym należy pamiętać?

W Niemczech również możemy ubiegać się o dodatkowe ulgi. Najczęściej odnoszą się one do współmałżonka, dojazdów do pracy w Niemczech oraz odliczenia zakupu odzieży roboczej lub przedmiotów służbowych. Dodatkowe pieniądze dostępne są również dla tych, którzy posiadają dzieci za sprawą Kindergeld. Nie jest on jednak związany z zeznaniem podatkowym.