5 powodów, dla których alkomaty tak naprawdę nie działają

Alkomaty zazwyczaj nie działają, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że osoba, która jest pod wpływem alkoholu uderzy w urządzenie lub nie będzie w stanie dmuchać zgodnie z zaleceniami producenta. Fałszywe wyniki występują w alkomatach, ponieważ ludzie mają różne poziomy tolerancji na alkohol. Maszyna może się również mylić, jeśli ktoś wypił więcej niż 1-2 drinki w ciągu ostatnich 10 minut. Ponadto, jeśli prowadzisz pojazd pod wpływem alkoholu, nadal możesz zdać test alkomat, zażywając wcześniej aspirynę. Powodem, dla którego otrzymujemy błędny wynik w czasie testu alkomatem jest brak kalibracji, o czym często zapominają osoby z niego korzystające.

Co to jest alkomat i dlaczego nie podaje dokładnych odczytów?

Alkomat to urządzenie, które mierzy poziom alkoholu we krwi (BAC). Niektóre alkomaty wykorzystują spektroskopię w podczerwieni do wykrywania obecności acetonu w wydychanym powietrzu lub do pomiaru stosunku etanolu i acetonu w wydychanym powietrzu. Jeżeli jest przeprowadzona kalibracja alkomatu, nie ma podstaw do sądzenia, że wyniki są fałszywe.

Wiele osób uważa, że można uniknąć złapania przez organy ścigania, jeśli spadnie poniżej określonego poziomu BAC, ale to nieprawda. Dokładność urządzenia zależy od tego, jak dobrze postępujesz zgodnie z jego instrukcjami i jak dobrze możesz wstrzymać oddech tak długo, jak tego wymaga.

Twoje ciało stale wytwarza alkohol, co może spowodować, że urządzenie go przegapi, gdy będziesz trzeźwy. Alkohol powstaje w organizmie, gdy organizm rozkłada cukier. Jeśli należysz do osób, które stale piją alkohol, Twoje urządzenie może nie rozpoznać, że jesteś trzeźwy i dlatego będzie nadal prosić o napoje, a także pobierać za nie opłaty.

Jeśli chcesz temu zapobiec, ustaw urządzenie tak, aby rozpoznawało, kiedy Twój organizm produkuje alkohol. Aby to zrobić, włącz funkcję wykrywającą alkohol, a następnie poproś ją o rozróżnienie między alkoholem. Wtedy będzie w stanie stwierdzić, że z twojego ciała nie wydostaje się już więcej alkoholu.

Niektóre urządzenia mają nawet funkcję o nazwie „bez napoju”, która automatycznie anuluje wszelkie oczekujące zamówienia, gdy jesteś trzeźwy i zapobiega obciążeniu Twojego konta napojami

Naturalnie wysoki poziom acetonu

Naturalny poziom acetonu w płucach będzie widoczny w alkomacie. Ale to nie jedyne miejsce, w którym znajduje się aceton:

  • pot pod pachami: 1,5%
  • paznokcie: 0,6%
  • mocz: 2%

Taka osoba ma naturalnie wysoki poziom acetonu w płucach i będzie postrzegana jako pijana w teście alkomatem, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym można znaleźć aceton - pot pod pachami, paznokcie i mocz zawierają go na różnych poziomach.