Nie daj się nabrać na fake newsy

W dzisiejszym świecie w dużej mierze opinie na rożne tematy są kształtowane przez media. Szczególnie duży wpływ na ludzi ma internet, a zwłaszcza portale informacyjne. Bardzo często kształtujemy swój światopogląd na podstawie tego co przeczytamy, nie weryfikując otrzymanych informacji w innych źródłach. Postępując w ten sposób możemy wpaść w pułapkę tzw. „bańki informacyjnej”.

Istnieje również ryzyko natrafienia na fake newsy, co może sprawić, że będziemy żyli w błędnym przeświadczeniu, że dany temat jest nam znany. O ile niektóre informacje nie są dla nas na tyle istotne, by można było traktować takie zagrożenie poważnie, o tyle wiadomości takie jak nieprawdziwe informacje biznesowe mogą nas wpędzić w niemałe kłopoty.

Jak unikać nieprawdziwych informacji?

Aby uniknąć fake newsów, warto znać pewne triki, jakie stosują osoby piszące artykuły zamieszczane w internecie. Najważniejszy z nich to odpowiednie tytułowanie tworzonych treści. Nagłówek wyświetlający się jako reklama na innych stronach ma za zadanie przyciągnąć jak największą liczbę czytelników. Jak to osiągnąć? Nadać chwytliwy, wręcz sensacyjny tytuł. Użytkownik widząc tego typu informacje zostaje zaciekawiony i łatwo poddaje się pokusie wejścia na portal z takimi informacjami. Przeglądając newsy na niezobowiązujące tematy możemy korzystać z tego typu stron, ale gdy chcemy poznać rzetelne informacje biznesowe lepiej ich unikać.